Тръмп и Путин не са християни?

Тръмп и Путин не са християни?

Тръмп и Путин не са християни?

Като ограничават обхвата на християнските ценности до сферата на личния морал, американският и руският държавни глави „девитализират Евангелието“. Това пишат в статия за френския всекидневник „Le Monde“ група богослови и преподаватели-изследователи в Католическия институт в Париж.

Политическите институции на Русия и Съединените щати, както и начинът, по който техните президенти дойдоха на власт, не могат да бъдат сравнявани. Общото между Доналд Тръмп и Владимир Путин обаче е, че те ръководят двете най-велики сили в света, споделят национализъм, основан на идентичност, и доказан авторитаризъм, предефинирайки международните отношения и оспорвайки демократичните ценности по поразителен начин.

Освен религиозната история на техните държави, която води до диференцирано отношение към политиката, можем да сравним и начина, по който те се представят като защитници на християнството. Разсъждавайки от тази гледна точка, те парадоксално се хвалят с изключителна жестокост в отношенията между държавите (и с националните опозиции) и безсрамно пропагандират закона на по-силния. В същото време, същите тези хора настояват за християнство, основано на идентичността, което да регулира личното пространство.

Това е възможност да се даде на притежателя на властта неясна легитимност, която апелира към неговото божествено измерение, за да се яви като провиденциалния силен човек, вписан по принципа в регистъра на изключенията по отношение на обичайното функциониране на институциите.

Това разделение между битовото християнство и политическия дарвинизъм е в пълно противоречие с Евангелието, което изисква от Христовите ученици да променят света (а не само общността), като го направят по-човечен. Да се ограничи сферата на християнските ценности до сферата на личния морал, като политическият морал бъде изцяло изключен от уравнението, означава да се лиши Евангелието от неговата жизненост, да се отрече неговата актуалност и стойност, когато става въпрос за „реалния живот“, където проблемите имат специално и колективно значение.

„Презрение към слабите“

Доналд Тръмп и Владимир Путин може да размахват Библията или демонстративно да се появяват на християнски литургични тържества, но те не са служители на християнството.

Президентът на Съединените щати, подобно на президента на Руската федерация, практикува форми на популизъм, които всъщност се свеждат до „презрение към слабите“ и следователно „изкривяват понятието „народ“, тъй като в действителност народът, за който той говори, „не е истинският народ“ (папа Франциск, Fratelli tutti, параграфи 155 и 160).

Освен това, практиката на политическа власт, която тези двама президенти възнамеряват да упражняват, изглежда изобщо не се съобразява с общото благо – започвайки с това на собствената им страна – в истинския му смисъл. За нас е важно да кажем, че подобни политики са в противоречие с постоянното учение на социалната доктрина на Католическата църква, която винаги е твърдяла, че държавата носи основната отговорност за защитата и насърчаването на общото благо, достъпно за всички.

Ето как папа Бенедикт XVI напомни през 2009 г., че „политическата общност трябва първо да поеме отговорност за търсенето на общото благо“, във връзка с икономическата дейност, като уточни, че „общото благо и ангажиментът за неговото постигане не могат да не приемат измеренията на цялото човешко семейство, т.е. на общността на народите и нациите“.

Именно това чувство за общо благо припомни папа Франциск в писмото си до епископите на Съединените щати на 10 февруари, за да осъди „програмата за масово депортиране“, предвидена от Доналд Тръмп по отношение на миграционната политика: „Истинското общо благо се постига, когато обществото и правителството, с креативност и стриктно зачитане на правата на всички (…), приветстват, защитават, насърчават и интегрират най-крехките, беззащитните и уязвимите.“

Ендогенна болест

Би било също така неразумно да се смята, че настоящите съображения не засягат нито Европа, нито Франция. Водещи политически, културни и икономически играчи открито работят на нашия континент и в нашата страна, за да внесат култа към силния мъж.

Някои личности стигат дотам, че да се позовават на християнската си вяра, за да оправдаят ангажимента си към партии, които желаят да закрепят в Конституцията принципа на национален приоритет, което всъщност би легитимирало прилагането на държавна ксенофобия.

Невъзможно е обаче да се твърди, че християнството се защитава с методи и цели, които противоречат на ценностите на Евангелието. Току-що споменатите играчи могат да просперират само ако гражданите се съгласят да сведат обществото до игрално поле за задоволяване на индивидуалните желания, а държавата до ролята на гарант за консуматорството. В конкурентната логика обаче гражданинът не е нито единственият, нито основният потребител или работна сила. Той е длъжен да вземе предвид интеграцията си в обществото, чийто проект той, заедно с другите, изпълнява.

Един от водещите мислители на американските „ястреби“, Самюъл Хънтингтън, вижда света през призмата на сблъсък на цивилизации – визия, която спомага за подхранването на недоверието и дори враждебността към мюсюлманския свят. Въпреки това, ние сме преди всичко тъжни свидетели на ендогенна болест, на конфликт, който настройва Запада срещу самия него, в който християнските институции не са знаели или не са искали да действат като спирачка, или дори са позволили да бъдат самодоволно използвани. „В религиозните войни голямата изтънченост на поведението съжителства с неописуеми кланета“, казва историкът Жереми Фоа.

Накрая, за съжаление е важно да се помни, че никакви съображения за икономическа печалба или културен конфликт не могат да надделеят над търсенето на мир. Както припомни папа Йоан Павел II в посланието си за Световния ден на мира на 1 януари 2002 г., „Няма мир без справедливост, няма справедливост без прошка“.

3 comments for “Тръмп и Путин не са християни?

  1. Наско Пенев
    12.05.2025 at 8:08

    Взривният удар на Путин срещу Ротшилдите: „Бъдещите поколения ще се родят без вериги! »
    Владимир Путин направи немислимото: Русия се освободи от банковия картел на Ротшилд,
    срещу световния елит и възвръщане на истинския суверенитет.
    Този ужасяващ акт изпраща ударна вълна на мислените финансови господари
    че хватката им над света е непоколебима.
    „Бъдещите ни поколения ще се родят без веригите на Ротшилд около китките им. “
    и глезени“, каза Путин.
    Това не е просто реторика, това е военен вик срещу вековете
    на финансово робство.
    За първи път в съвременната история голяма сила изкорени мрежата
    Ротшилд на неговата земя.
    Финансовият преврат, който разтърси света от поколения, Ротшилдите
    са използвали банковата си империя, за да доминират над надциите, да свалят прави
    и да налагат непреодолим дълг.
    Но вече не е така, не и в Русия. „Те не притежават света“, обяви Путин.
    „Няма да се огънем, няма да се огънем и няма да се пречупим. »
    Пламенната му реч разкри зловещия контрол над елита чрез институциите
    като МВФ и Световната банка, които поробват народите под прикритието на „помощ“.
    Смелата стратегия за обезценяване на Путин удря сърцевината на властта
    на Ротшилд.
    Намаляване на зависимостта му от щатския долар и насърчаване на търгови
    в алтернативни валути Русия нанесе масивен удар на финансовата система
    контролиран от Ротшилдите.
    Успехът на Путин вдъхновява световен бунт срещу хватката на долара.
    Изритайте Ротшилдите от Русия. Не беше лесно.
    Ротшилдите не се предават без бой. Ама Путин е бил безмилостен
    Насочване към олигарси, подкрепяни от Ротшилд, като Михаил Ходорковски,
    Путин изпрати ясно послание: времето на плячкосването на Русия свърши.
    Като иззема активите и демонтира влиянието на олигарсите, Путин наруши контрола им.
    „Хванахме ги за кожата на врата и ги прогонихме през задната врата“
    от Русия“, заяви Путин.
    Тази победа не е само за икономиката: тя е за оцеляване, суверенитет
    и свобода от финансова тирания.
    Глобален призив за оръжие.
    Неподчинението на Русия е сплотителен вик за народите по света.
    Действията на Путин доказват, че свободата е възможна, но само
    ако се бориш за нея.
    От Азия до Латинска Америка лидерите са наясно.
    Това ли е началото на края за династията Ротшилд?
    Изводът: бурята пристигна
    Разрушаването на Путин на империята Ротшилд не е само момент
    Това е монументална промяна на историята.
    „Времето ви изтече“, предупреждава Путин световните елити.
    „Светът ще се управлява от свободни хора, а не от банки. »
    Това не е просто победа за Русия, това е военен вик
    за всички нации да възстановят суверенитета си.
    Империята на Ротшилд се срива.
    Въпросът е: кой ще последва примера на Путин?
    Бурята е тук, а борбата за свобода тепърва започва.
    Бъдете нащрек: Революцията се случва!

  2. Русия има часове
    12.05.2025 at 16:42

    Европейски държави ще започнат подготовка за нов пакет от санкции срещу Русия, ако до полунощ в понеделник, 12 май, Кремъл не започне да спазва предложеното 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, заяви германското правителство, цитирано от „Ройтерс“.

    „Часовникът тиктака. Остават 12 часа. Ако до края на деня примирието не влезе в сила, Европа ще стартира процеса по нови санкции,“ заяви говорител на германския кабинет на пресконференция в Берлин.

    Предупреждението идва след като в събота лидерите на четири водещи европейски държави посетиха Киев и настояха за незабавно и безусловно примирие, започващо от понеделник.

    Въпреки дипломатическите усилия, Украинските въоръжени сили съобщиха за десетки руски нападения по източната фронтова линия и въздушна атака с над 100 дрона, започнала в неделя вечер.

    По данни на украинските военновъздушни сили, от 108 атакуващи дрона тип Shahed, 55 са били свалени, а 30 са изгубени от радарите, без да причинят щети. Един дрон е ударил товарен влак в Източна Украйна, като машинистът е бил ранен.

  3. Е.Чумерна
    12.05.2025 at 21:51

    Статията предизвиква дълбок размисъл относно интерпретацията на християнските ценности в съвременната политическа практика. Въпросът за това как Доналд Тръмп и Владимир Путин, представляващи две от най-влиятелните глобални сили, възприемат и манипулират християнството е особено актуален. Както твърдят експертите, ограничаването на Евангелието до личния морал е форма на ‘девитализация’, която подкопава неговата същност и прави невъзможно осъществяването на реална промяна в света. Важно е да се отбележи, че ‘законът на по-силния’, който те пропагандират, противоречи на основните принципи на Христовото учение, което изисква от последователите си активно да се ангажират с социалните проблеми и да работят за общото благо. В контекста на популизма и авторитаризма, който доминира в техните политики, можем да видим как се извършва перверзна интерпретация на понятието ‘народ’, както споменава папа Франциск в своето учение. Неприемливо е християнските лидери да използват религиозни символи за легитимация на ксенофобски и антисоциални практики, тъй като това не само предизвиква недоверие към институциите, но и води до дълбоки социални разделения. Както казва историкът Жереми Фоа: ‘В религиозните войни голямата изтънченост на поведението съжителства с неописуеми кланета’. Тази динамика подчертава необходимостта от критичен анализ и рефлексия върху ролята на християнството в съвременния свят.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *