100 години ПЕТДЕСЯТНИЦА в БЪЛГАРИЯ – Pastir.org/100
Разширено юбилейно издание, включващо ИСТОРИЯТА на ДЕЦАТА на ВОРОНАEВИ, КОРЕСПОНДЕНЦИЯТА на ИВАН ВОРОНАЕВ и ПЪРВИТЕ ПЕТДЕСЯТНИ в БЪЛГАРИЯ
Тази книга е разказ за живота и служението на семейството, което донася посланието на Петдесятница до източна Европа и Русия. Изследването й отне повече от десетилетие започвайки с една кратка статия за началото на петдесятното движение в България, където повечето архивни материали за петдесятното движение са унищожени безследно. В последствие, изследването ни заведе от Южнобаптистката историческа библиотека и архив в Нашвил, до главния архив на Асамблеи на Бога в Спрингфийлд и Богословската семинария в университета Бъркли.
Благодарни сме на Петдесятния изследователски център „Флауър” за служебния архив на преп. Иван Е. Воронаев, който се пази при документите на ръкоположените служители на деноминацията. Огромна бе помощта и на д-р Албърт Уардийн, който осигури достъп за изследването в Нашвил и Бъркли, където се намира архива за ранното служението на Воронаев като баптистки проповедник. Олег Борноволоков от Украинската евангелска богословска семинария в Киев предостави многобройни документи за делото на Воронаев в Русия.
Трите части на книгата бяха представени по време на годишните форуми на Дружеството за петдесятни изследвания в Минеаполис (2010г.), Мемфис (2011г.) и Сиатъл (2013г.). Първата част бе представена в ревизиран вид в том 30 (2010г.) на сп. „Heritage” издавано от Асамблеи на Бога под заглавието: „Иван Воронаев: Славянски петдесятен пионер и мъченик.” Така, някои от историческите извори в изследването бяха публикувани за първи път, а други бяха препечатани в редакторската колона на декемврийския брой на сп. „Heritage” (2010г.). Българските сп. „Благовестител” и „Евангелски вестник” също поместиха преводи на Кореспонденцията на Иван Воронаев в последните си печатни издания.
През 2011г., Владимир Франчук преведе части от книгата на руски за юбилейното издание: „Пробуждение: от центра Одессьi до окраин России” по случай 90-та годишнина от началото на петдесятното служение на Иван Воронаев в Русия. Някои от новопосочените източници в книгата бяха използвани за нови изследвания на петдесятното движение в Европа и служението на преп. Дионисий Заплишни. В последствие, първите две части от книгата бяха публикувани и в Годишника на Висшия евангелски богословски институт, История и съвременност (том 6-7, 2013-14). За съжаление, при всичкия този интерес малко внимание бе обърнато до момента на втората част в книгата разказваща съдбата децата на сем. Воронаеви. Третата част, относно първите петдесятни в България, се публикува по случай празнуването на 95-та годишнина от петдесятното движение в България.
Д-р Теол. Доний К. Донев
[…] Живот и служение на ИВАН ВОРОНАЕВ […]
[…] Живот и служение на ИВАН ВОРОНАЕВ […]
Това изследване на д-р Доний К. Донев за един от пионерите на харизматичното движение в България е наистина сериозно и има огромна историческа стойност. Ще прибавя само към посочените от него издания, където са публикуване материали за служението на Воронаев в България и съдбата на неговите деца двете статии в Годишника на ВЕБИ, тт. 6 и 7 (2013/2014):
1. Донев, Д. Неразказаната история за живота и служението на Иван Воронаев, стр.59-86.
2. Донев, Д.(Не) Забравените: История за децата на Иван Воронаев, стр. 199-227.
Статиите в Годишника, както и материалите, публикувани в Pastir.org, подбудиха интереса на сериозни външни изследователи на Историята на протестантизма у нас и бяха използвани за публикации, които не са повлияни от деноминационни пристрастия и легендарни нюанси.
[…] Живот и служение на ИВАН ВОРОНАЕВ […]