УКРАЙНА след Белия дом…

 

After Trump-Zelensky Spat In White House, What Next For Ukraine

Убийство в Белия дом

Мартин Табаков . доктор по полит. науки (НБУ)

Знае се за поне дванадесет случая, в които службите на Русия са се опитвали да убият Володимир Зеленски след новия етап от войната в Украйна, започнал с конвенционалната военна агресия на Москва през февруари 2022-та година.

Но това, което не успя да направи Владимир Путин в сенките, го осъществиха Джей Ди Ванс и Доналд Тръмп пред камерите в сърцето на най-силната демокрация: убийство в Белия дом. А жертвата беше Зеленски, чиято вина се оказа тази, че не бе съгласен да бъде адресиран назидателно от американските си домакини. Наистина ли в Овалния офис смятаха, че украинският президент, който живее с мишена на гърба си и води война с Владимир Путин от години насам, ще се стресне от дидактично размахвания пръст на Джей Ди Ванс?

Срещата между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп трябваше да разреши проблем, а не да създаде такъв. Още повече, че тя идваше като своеобразна градация на дипломатическите усилия по-рано тази седмица на френския президент Емануел Макрон и на британския министър-председател Кийр Стармър, които се опитаха да преведат на „европейски език“ войната в Украйна на домакина си в Белия дом. Макрон успя да убеди американския си колега, че Европа не може да бъде заобикаляна в преговорите; Стармър – че за да е дълготраен, мирът трябва да е справедлив. Фиаското от срещата между Зеленски и Тръмп обаче застрашава рехавия прогрес, който европейците успяха да постигнат с американците през тази седмица, и рискува да отвори наново още незаздравели рани.

И тук не става дума толкова за това, че подготвяното споразумение между Украйна и САЩ за редкоземни метали не бе подписано. То и без това бе по-скоро с рекламен ефект, отколкото изпълнено със съдържателна конкретика; въпросният документ трябваше да влезе в портфолиото на Тръмп като „deal-maker“, а не да осигури някакви своевременни и преки американски гаранции за сигурността на Украйна. Това споразумение бе просто сламка, за която можеше да се хване само държава, която се дави.

Въпросът тук е друг: Украйна, вместо да бъде повод за консолидация между Европа и САЩ, се превръща в повод за допълнително обтягане на отношенията между тях.

След злополучната среща на Зеленски с Тръмп и Ванс, Европа демонстрира изключителна солидарност с украинския президент. Вашето достойнство почита смелостта на украинците, каза Урсула фон дер Лайен. Днес стана ясно, че свободният свят има нужда от нов лидер, написа Върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност на ЕС Кая Калас, която иначе тази седмица трябваше да има среща с Държавния секретар Марко Рубио, отменена обаче от американския дипломат. Редица държавни европейски ръководители също излязоха с ясна и еднозначна подкрепа за Зеленски и Украйна след случилото се в Овалния кабинет. Такава се очаква да бъде заявена и на предстоящата тази неделя среща между европейски държави-членки на НАТО в Лондон, организирана от британския министър-председател Стармър.

А още преди този тъжен за политическото бъдеще на Украйна и за дипломацията на САЩ епизод в Овалния офис, в началото на седмицата бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че „американците или поне тази администрация е безразлична към съдбата на Европа“, поради което Стария континент възможно най-бързо трябва да стане независим от САЩ в обезпечаването на своята сигурност и отбрана. Онзи ден пък френският президент Макрон каза, че Европа трябва да се откаже от своята „щастлива васалност“ спрямо Вашингтон. Ако с агресията си спрямо Украйна Владимир Путин успя да събуди европейците, то именно Доналд Тръмп издърпа матрака от леглото на Стария континент, така че той да не може да се залежава повече на голи греди. Оттук нататък ЕС просто няма избор: пред прозореца му се води война, която във всеки един момент може да влезе през него. И тук няма значение дали американският президент ще счупи собственоръчно европейското стъкло или просто ще гледа как Путин прави това. Европа трябва да стои на крака и изправена. И без това е вече будна, а на леглото няма матрак.

А как реагираха партийните съюзници на Тръмп за срещата му със Зеленски? Сенатор Линдзи Греъм заяви, че украинският президент или трябва да подаде оставка, или да се промени. Темата за оттеглянето на Зеленски от президентския пост естествено е популярна сред руските власти. Първата реакция от страна на Москва спрямо срещата между украинския и американския държавни глави пък дойде от заместник-председател на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев, който написа: „Тръмп за първи път каза истината на кокаиновия клоун в очите: киевският режим си играе с Трета световна война…Военната помощ за нацистката военна машина трябва да бъде спряна“. Медведев не е обезателен критерий, но в случая показателното е, че в публичното си говорене Москва и Вашингтон търпят все по-голяма конвергенция, доколкото тезата на руската пропаганда за Третата световна война намира благодатна почва в американския президент от началото на конфликта в Украйна.

Всичко това се случва на фона на приключилата трета и започващата четвърта година от войната в Стария континент. От две седмици насам обаче най-големият пробив спрямо Украйна не идва от Русия, а от САЩ, зад тила на украинците. Именно Вашингтон направи редица отстъпки пред Москва – изключи възможността за членство на Украйна в НАТО като своеобразен инструмент за сигурност на страната, отказа да участва физически в осигуряването на такава сигурност и започна да води разговори с Русия за нормализация на двустранните им отношения, изключвайки от тях Украйна (за разлика от предишната американска администрация, която обвързваше дипломацията си с руската страна с темата за Украйна). Всъщност САЩ предефинираха ролята си изобщо – от съюзник на Киев те станаха посредник между Украйна и Русия. Макар и тази роля да е все по-спорна, доколкото Тръмп нито е наричал Путин „диктатор без избори“, както направи с украинския си колега, нито американският президент борави с руските опорни точки (последната такава бе споделена от Тръмп няколко часа след срещата им със Зеленски, когато ръководителят на Белия дом заяви, че руският президент искал мир, а украинския му хомолог – да продължи войната). Москва се възползва от така създалите се обстоятелства: един път, извърши най-тежкия си удар с безпилотни летателни апарати спрямо Украйна от началото на войната, втори път, заяви, че няма да допусне каквито и да е европейски мироопазващи сили в Украйна. И въпреки старанията на ръководителя на Белия дом да се сближава с руския президент, последният проведе два разговора със Си Дзинпин от началото на годината (дори няколко часа преди да се случи панаирът в Овалния офис Секретарят на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу бе в Китай на среща с президента на Поднебесната империя).

Доналд Тръмп обеща мир между Украйна и Русия, но всъщност откакто републиканецът се завърна в Белия дом конфликтът се интензифицира, а разговорът за войната се мащабира – този път касаейки не само Украйна, но и Европа.

Ситуацията пред камината в Овалния офис бе сюреалистична, без аналог и ще остане в историята като нарицателно на девалвацията на президентската институция в САЩ. Белият дом се е превърнал в Патиланско царство на тръмпшевиките, които са назидателни спрямо слабата жертва и хрисими спрямо силния агресор. А вината на украинския президент Зеленски бе, че реагира като човек с достойнство.

Как реагира светът на Белия дом

Украинският президент Володимир Зеленски и държавният глава на САЩ Доналд Тръмп влязоха в пререкание на среща в Белия дом, която завърши катастрофално и предизвика реакции в целия свят, съобщава „Ройтерс“.

Зеленски в социалната мрежа Х:

„Благодаря ви, Америка, благодаря ви за подкрепата, благодаря ви за това посещение. Благодаря на Конгреса и американския народ. Украйна се нуждае от справедлив и траен мир и ние работим точно за това“.

Канадският премиер Джъстин Трюдо в Х:

„Русия незаконно и неоправдано нахлу в Украйна. Вече три години украинците се бориха със смелост и издръжливост. Тяхната борба за демокрация, свобода и суверенитет е борба, която има значение за всички нас. Канада ще продължи да стои до Украйна и украинците в постигането на справедлив и траен мир“.

Германският канцлер Олаф Шолц:

„Никой не иска мир повече от гражданите на Украйна! Ето защо ние заедно търсим пътя към траен и справедлив мир. Украйна може да разчита на Германия – и на Европа“.

Френският президент Емануел Макрон:

„Русия е агресорът, а Украйна е народът, подложен на агресия. Мисля, че всички бяхме прави да помогнем на Украйна и да санкционираме Русия преди три години и да продължим да го правим. Ние – това сме Съединените американски щати, европейците, канадците, японците и много други. И трябва да благодарим на всички онези, които помогнаха и уважават тези, които се борят от самото начало. Защото те се борят за своето достойнство, своята независимост, своите деца и сигурността на Европа. Това са прости неща, но е добре да ги помните в моменти като тези, това е всичко“.

Италианският премиер Джорджа Мелони:

„Всяко разделение на Запада ни прави по-слаби и облагодетелства онези, които искат да видят упадъка на нашата цивилизация. Не на нейната сила или влияние, а на принципите, които я основават, преди всичко свободата. Разделението не би било от полза за никого. Това, което е необходимо, е незабавна среща на върха между Съединените щати, европейските държави и съюзниците, за да говорим откровено за това как възнамеряваме да се справим с големите предизвикателства днес, като се започне с Украйна, която защитихме заедно през последните години и тези, с които ще бъдем призовани да се изправим в бъдеще. Това е предложението, което Италия възнамерява да направи на своите партньори в следващите часове“.

Говорител на британския премиер Киър Стармър:

„Той запазва непоколебимата си подкрепа за Украйна и играе своята роля за намиране на път към траен мир, основан на суверенитета и сигурността на Украйна“.

Австралийският премиер Антъни Албанезе:

„Ние ще продължим да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, защото това е борбата на една демократична нация срещу авторитарен режим, воден от Владимир Путин, който очевидно има империалистически планове не само за Украйна, но и в целия регион“.

Канадският външен министър Мелани Джоли:

„Канада остава ангажирана с предоставянето на необходимата помощ за гарантиране на сигурността, суверенитета и устойчивостта на Украйна.

Външният министър на Дания Ларс Локе Расмусен:

„Това е жесток удар за Украйна. Трябва да има място за силни разговори – дори между приятели. Но когато това се случва пред такива камери, има само един победител. И той седи в Кремъл“.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен:

„Вашето достойнство почита смелостта на украинския народ. Бъдете силни, смели, безстрашни. Никога не сте сами, скъпи президенте. Ще продължим да работим с Вас за справедлив и траен мир“.

Президентът на Молдова Мая Санду:

„Истината е проста. Русия нахлу в Украйна. Русия е агресорът. Украйна защитава свободата си – и нашата. Ние стоим до Украйна“.

Испанският премиер Педро Санчес:

„Украйна, Испания стои с вас“.

Унгарският премиер Виктор Орбан:

„Силните мъже създават мир, слабите правят война. Днес президентът Доналд Тръмп застана смело в подкрепа на мира. Дори и да беше трудно за смилане от мнозина. Благодаря ви, г-н президент!“.

Норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре:

„Това, което видяхме от Белия дом днес, е сериозно и обезсърчаващо. Украйна все още се нуждае от подкрепата на САЩ, а сигурността и бъдещето на Украйна също са важни за САЩ и за Европа. Президентът Володимир Зеленски има силна подкрепа в Украйна, широка подкрепа в Европа и той преведе своя народ през много труден и брутален период, подложен на атака от Русия. Това, че Тръмп обвинява Зеленски в залагане с Третата световна война, е дълбоко неразумно и изявление, от което се дистанцирам. Норвегия подкрепя Украйна в тяхната борба за свобода. Надяваме се, че администрацията на Тръмп също разбира значението на справедливия и траен мир в Украйна“.

Чешкият президент Петр Павел:

„Ние подкрепяме Украйна повече от всякога. Време е Европа да увеличи усилията си“.

Нидерландският премиер Дик Схоф:

„Нидерландия продължава да подкрепя Украйна. Особено сега. Искаме траен мир и край на агресивната война, която Русия започна. За Украйна, за всички нейни жители и за Европа“.

Външният министър на Естония Маргус Цахна:

„Единствената пречка за мира е решението на руския президент Владимир Путин да продължи своята агресивна война. Ако Русия спре да се бие, няма да има война. Ако Украйна спре да се бие, няма да има Украйна. Подкрепата на Естония за Украйна остава непоколебима. Време е Европа да се активизира“.

Полският премиер Доналд Туск:

„Скъпи Зеленски, скъпи украински приятели, не сте сами“.

Йохан Вадефул, депутат от групата на консервативната партия в германския парламент, партията на бъдещия канцлер Фридрих Мерц:

„Сцените от Белия дом са потресаващи. Как може така да забиеш нож в гърба на президента на нападната държава? Свободна Европа няма да предаде Украйна!“

Италианският вицепремиер Матео Салвини, лидер на крайнодясната партия „Лига“:

„Целете се към МИР, спрете тази война! Хайде, Доналд Тръмп“.

Бившият руски президент Дмитрий Медведев, зам.-председател на Съвета за сигурност на Русия:

„Ярко порицание в Овалния кабинет. Тръмп за първи път каза на кокаиновия клоун истината в очите: киевският режим си играе с трета световна война. А неблагодарната свиня получи твърд шамар от собствениците на свинарника. Това е полезно. Но не е достатъчно – трябва да спрем военната помощ за нацистката машина“.

Зеленски: Няма за какво да се извиняваме с Тръмп

Благодарен съм на американския президент Доналд Тръмп и на народа на Съединените щати за тяхната помощ. Те ни помогнаха да оцелеем. Уважавам президента. Не мисля, че сме направили нещо лошо и трябва да се извиняваме.

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски в интервю за Fox News след срещата с Тръмп, завършила със скандал. Извадки от него бяха публикувани и в УНИАН

„Мирът не е просто липса на война“, цитира той покойния американски президент Роналд Рейгън.

Според украинския президент се нуждаем от дългосрочен мир, а не от примирие, което Русия ще наруши. Ще ни бъде трудно без подкрепата на САЩ. Ето защо съм тук, каза той. Трябва да подпишем споразумение за изкопаемите горива, готови сме за това, каза още той относно основното условие на САЩ за подкрепа. На въпрос дали е готов да се върне сега в Белия дом, Зеленски отговори „Не“.

Не мога да кажа на хората си: „Спри“. Никой няма да спре, защото всички се страхуват, че Путин ще се върне утре.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *