На общо събрание ОЕЦ избра нов председател: пастир Благовест Николов. Той поема ръководството на българския евангелски алианс от пастир Румен Борджиев.
На 31 май 2025 г. Обединени евангелски църкви в България проведоха редовното си общо събрание. То се състоя от 10:30 ч. в сградата на ул. „Солунска“ № 49 в София. В дневния ред бяха включени: представяне и приемане на доклада за дейността на сдружението през 2024 г. и годишния финансов отчет, отчет на Ревизионната комисия, изказвания и насоки за бъдещата дейност на сдружението. Ключов момент в събранието беше изборът на нов председател, заместник-председатели и управителен съвет.
Събранието започна в уречения час с достатъчно представително мнозинство делегати от деноминациите-членки, за да има пълна законова легитимност. За председателстващ беше избран Стойко Петков, а в ролята на протоколчик влезе адв. Грета Ганева, секретар на ОЕЦ.
Отчет за 2024 година
В началото пастир Румен Борджиев прочете своя доклад за дейността на сдружението в рамките на изминалата 2024 г. Той изтъкна някои акценти от междудноминационните отношения, съвместни проекти, спомагателни кампании след бедствия и споделени молитвени събрания (регионалните общи молитви; ежегодната молитвена седмица през януари; както и ежегодната инициатива за Обща молитва и братолюбие, която миналата есен събра над 5000 души в Бургас).
Беше отчетена добрата комуникация между евангелските общности, както и представителността на ОЕЦ пред държавата. Беше очертан ритъмът в работата на управителния съвет, взаимоотношенията с асоциираните членове, излъчването на медийни послания и контактите с президентската служба и Народното събрание.
Акцент беше поставен върху дейността на Комитета за основаване на нови църкви, който днес придобива нови измерения като част от международната инициатива М4.
Пастир Борджиев направи преглед също така на различните отдели в дейността на ОЕЦ, като акцентира на активните служения на женския отдел, инициативите на младежкия отдел, усърната работа на учителския отдел, възобновяването на юридическия отдел и благословеното служение лишените от свобода. Също така той изтъкна разпознаването на ОЕЦ в някои външни структури: избирането на Влади Райчинов в борда на Европейския евангелски алианс и работата на адв. Грета Ганева като секретар на Националния съвет на религиозните общности в България.
През отчетния период представители на ОЕЦ взеха участие в ключови международни събития. Адв. Грета Ганева участва в срещата на европейски християнски юристи, проведена в Албания (15-18 февруари 2024 г.). Влади Райчинов представлява България на Генералната асамблея на Европейския евангелски алианс в Сараево (11-14 юни 2024 г.), а водачи от различни деноминации участваха в Европейския лидерски форум, проведен в Полша (20-25 май 2024 г.). Тези събития допринасят за утвърждаване на гласа на българската евангелска общност в европейския контекст и за изграждането на стратегически партньорства.
След доклада на председателя последваха изказвания от делегати. Думата взеха последователно Стойко Петков, Грета Ганева, Гроздан Стоевски и Влади Райчинов. В рамките на тази точка от дневния ред п-р Румен Борджиев направи второ обръщение, този път от гледна точка на цялото си служение като председател. Той оглави ОЕЦ през 2017 г., замествайки п-р Николай Неделчев на ръководното място. Оттогава беше преизбиран четири пъти, докато дойде времето да се оттегли поради прекомерна заетост като пастир на местна църква и отскоро председател на Съюза на евангелските петдесятни църкви.
Избор на нов председател
П-р Борджиев обяви, че на последното заседание на управителния съвет беше взето решение да се издигне номинацията на п-р Благовест Николов като нов председател на ОЕЦ, а за ролята на заместник-председатели да бъдат предложени п-р Людмил Ятански и Влади Райчинов.
Други номинации не постъпиха и така общото събрание единодушно прие предложените имена. Беше утвърден и управителният съвет на ОЕЦ, който се сформира от председателите на всички евангелски деноминации в състава на сдружението.
След гласуването пастир Благовест Николов взе думата, за да благодари за оказаното му доверие. Ето какво каза той в своето обръщение: „Когато през годините наблюдавах работата на последните двама председатели на ОЕЦ, си казвах: с каква лекота водеха управителния съвет и изпълняваха своите отговорности! Те бяха на мястото си, насърчаваха и подхождаха сериозно към поетия ангажимент. Благодаря им за примера, който дадоха – и точно това бих желал да продължи през следващите две години: добра вътрешна комуникация и ефективно представителство пред институциите.
Отчетът на п-р Борджиев показа богатството на евангелското движение и нуждата служенията в рамките на ОЕЦ да бъдат развивани, насърчавани и по-добре координирани. Междуинституционалните отношения никога не са били лесни и занапред ще се изисква още по-голяма мъдрост. Не бих се включил в това предизвикателство без подкрепата на адв. Грета Ганева и Влади Райчинов, които носят ключова компетентност в своите сфери. Радвам се и за възможността п-р Людмил Ятански да се присъедини като заместник-председател.
Бих желал да се възстанови практиката председателите да се редуват ротационно на всеки две години, за да се изграждат водачи с по-широк поглед отвъд собствената си деноминация. Вярвам в мисията на ОЕЦ да сплотява здравите евангелски църкви и да отстоява свободата на вярата и библейските ценности. Летвата е вдигната – всяко следващо ръководство се изправя пред по-голямо предизвикателство. С Божията помощ и с общи усилия ще продължим напред – с градивна критичност, взаимопомощ и уважение, за Божието царство.“
Бяха изказани благодарности към п-р Борджиев за ръководството му през тези четири мандата. Той продължава да бъде член на управителния съвет, но този път като председател на СЕПЦ.
Кой е п-р Благовест Николов
Пастир Благовест Николов е роден през 1957 г. в Асеновград. Приема Христос през 1978 г., по време на военната си служба. Завършва техникум по дървообработване със специалност „струнни музикални инструменти“, а по-късно и Висшия лесотехнически институт (1983 г.). Преминава обучение в Библейска академия „Логос“ и завършва магистратура по богословие в TCM, Австрия.
Ръкоположен е за пастир през 1998 г. и служи в ръководството на Съюза на евангелските съборни църкви. От 2017 г. е първи пастир на Първа евангелска съборна църква в София. През 2023 г. е избран за заместник-председател на Обединени евангелски църкви, а от 2025 г. поема председателския мандат. Женен е за Светла, с която имат две деца. Сред личните му интереси са лютиерството, християнската музика и изучаването на диворастящи гъби.
Допълнителни дискусии в общото събрание
Общото събрание също така прие отчет за финансовото състояние на ОЕЦ. Сдружението има само една банкова сметка и оперира единствено чрез банкови преводи. Годишната вноска за 2024 г. е била платена навреме и в пълен размер от всички деноминации-членки. Част от сумата в сметката е изрично заделена за дейността на женския отдел.
През изминалия отчетен период беше направена извънредна кампания за набиране на средства във връзка с тежкото бедствие във Валенсия в края на 2024 г. Набраната сума е преведена по сметка на Испанския евангелски алианс, откъдето в скоро време очакваме обратна връзка за възстановителните дейности.
Беше представен доклад на ревизионната комисия, която е направила подробен преглед на финансовите операции и състоянието на банковата сметка. Оценката им е за прилежно и точно водене на всички книги, пълна отчетност и прозрачност. Говорителят на ревизионната комисия изказа благодарност към всички духовни служители за тяхното посвещение да служат на Бога.
В допълнителните изказвания бяха повдигнати въпроси като спорното въвеждане на предмет „Религия“ в българското училище; необходимостта от по-явно медийно присъствие на ОЕЦ в обществения живот; възможностите за кандидатстване за поддръжка сгради; установен контакт със Сдружението на общините в България; и промяната в ръководството на Дирекция „Вероизповедания“, където е назначен нов изпълняващ длъжността директор: Никола Петков.
След изчерпване на дневния ред Стойко Петков покани новия председател да води молитва за благословение. Събранието беше закрито с обща снимка на управителния съвет.
Какво представлява ОЕЦ
Евангелско-протестантските църкви в България са организирани в самостоятелно регистрирани деноминации, които отразяват историческото развитие на литургическата практика в тях. В своята нравствена и основна доктринална позиция те споделят забележително единство.
Израз на това единство е българският евангелски алианс, чието официално име е Обединени евангелски църкви (ОЕЦ). Сдружението е исторически наследник на едноименната организация Обединени евангелски църкви, учредена и регистрирана през 1909 г., чиято дейност е прекратена с репресивни мерки през 1949 г. без да има приет закон или издаден акт на Министерски съвет за това. Всички членове на изпълнителния комитет на ОЕЦ тогава са осъдени от тоталитарната власт на т.нар. Пастирски процеси и изтърпяват тежки присъди в затвори и концлагери.
През 1993 г., скоро след падането на комунистическия режим, бе възстановена дейността на ОЕЦ от съществуващите тогава пет деноминации: СЕСЦ, ЕМЕЦ, СЕБЦ, СЕПЦ и ББЦ. Днес, три десетилетия по-късно, в състава на Обединени евангелски църкви участват 13 деноминации и 13 асоциирани сдружения. Основната цел на организацията е да насърчава единството и сътрудничеството между своите членове, без да се намесва в духовната им дейност или да подменя тяхната идентичност. Освен това, ОЕЦ изпълнява представителни функции пред държавата и обществото от името на своите членове. Като национален евангелски алианс ОЕЦ също така членува в Европейския евангелски алианс и Световния евангелски алианс. У нас ОЕЦ има активно членство в Националния съвет на религиозните общности в България (НСРОБ) и е разпознат от българските власти като изразител на евангелско-протестантския глас в страната.
Понастоящем в състава на ОЕЦ членуват следните деноминации: Евангелската методистка епископална църква, Съюзът на евангелските съборни църкви, Съюзът на евангелските баптистки църкви, Съюзът на евангелските петдесятни църкви, Българска Божия църква, Божия църква в България, Българска евангелска църква „Блага вест“, Христова евангелска църква „Шалом“, Християнска църква „Сион“, Християнска църква „Месия“, Християнска църква „Света Троица“, Общност на евангелските църкви на вяра и Християнска църква на Назарянина.
Асоциирано членство в състава на ОЕЦ имат също така следните организации: Сдружение „Обединение Светилник“, Агапе България, Български християнски студентски съюз, Библейска лига, Мисия Възможност, фондация „Здрава основа“, фондация „Истина и надежда“, Мисия без граници, Християнско сдружение „Студио 865“, Янг Лайф България, Логос Глобал Вижън, фондация „Извор на надежда“.
Беше отчетена добрата комуникация между евангелските общности, както и представителността на ОЕЦ пред държавата. Беше очертан ритъмът в работата на управителния съвет, взаимоотношенията с асоциираните членове, излъчването на медийни послания и контактите с президентската служба и Народното събрание.
Като възпитаник на теологичния сектор, не мога да не изразя своята дълбока загриженост относно настоящата статия, която не само че игнорира сложността на евангелските общности в България, но и представя повърхностен анализ на избора на нов председател. Изборът на пастир Благовест Николов за ръководител на Обединени евангелски църкви (ОЕЦ) изглежда като продължение на традиционната практика, а не като иновация в управлението, което поставя под съмнение истинската способност за реформа и адаптация на организацията към съвременните предизвикателства. Както посочва ресурсът Protestantstvo.com: ‘Истинската реформа изисква не само ново лице, а и нова визия.’ Следователно, провеждането на рутинни отчети за дейността без дълбочинна критика и анализ рискува да затвърди статуквото вместо да стимулира необходимата динамика в междудоминиционалните отношения. Съществува реален риск от персонификация на лидерството, вместо акцент върху колективната интелигентност и иновации, които могат да подсилят мисионерските усилия и социалната отговорност сред евангелските общности.
Изборът на нов председател на Обединени евангелски църкви в България, пастир Благовест Николов, представлява ключова стъпка не само за самата организация, но и за евангелската общност в страната. В контекста на развитието на евангелското движение, както отбелязва източникът от protestantstvo.com, ‘междудноминационните отношения и сътрудничеството между различните деноминации са от съществено значение за утвърждаването на общата ни идентичност и влияние’. Пастир Николов наследява поста от Румен Борджиев след четири успешни мандата, което поставя пред него значителни предизвикателства, свързани с необходимостта от координация и иновации в служенията на ОЕЦ. Заедно с новите заместник-председатели Людмил Ятански и Влади Райчинов, Николов ще трябва да прилага подходи за укрепване на вътрешната комуникация и представителство пред държавните институции. Отчетът за 2024 година показва успешна работа по редица инициативи и проекти, които не само че укрепват евангелските ценности, но също така демонстрират необходимостта от адаптивност в отношенията с обществото и правителството. Както заявява самият Николов: ‘Летвата е вдигната – всяко следващо ръководство се изправя пред по-голямо предизвикателство’, което подчертава стремежа към прогресивна трансформация в рамките на ОЕЦ.
Г-жа Е. Чумерна, която се намесва с високомерна критичност под някои от публикациите тук от позицията на „възпитаник на теологичния сектор“ (???) показва видима некомпетентност в теологията и административните инициативи на протестантизма. Бих й препоръчал да се концентрира върху проблемите на своята християнска концесия като „възпитаник на теологичния сектор“…
Никой не претендира за Вашата си многознайна компетентност на всяко гърне мерудия. Но всички видяхме, че докато селският ви Боржиев беше капото на ОЕЦ, една дума не смеехте да обелите както против Неделчов, въпреки глътнатия ежегоден милион. Защо този страх лозе пази ли?
Съществуването на ново ръководство в Обединени евангелски църкви, предизвиква значителни притеснения относно способността за поддържане на устойчиви и конструктивни междуинституционални отношения.
Въпреки акцентите върху ‘добрата комуникация’ и ‘представителността пред държавата’, е важно да се отбележи, че историческият контекст на ОЕЦ включва не само периоди на реформи, но и време на репресии и ограничения, което поставя под въпрос настоящата легитимност на подобни инициативи. Историята учи, че в моментите на криза единството често става жертва на лични амбиции и институционални конфликти.
Следователно, възможността за ротационно председателство, предложена от Николов, изглежда като непостоянна мярка за стабилизиране на потенциалните разделения в общността. С подобен подход не можем да очакваме устойчиво лидерство или иновации в служението; напротив, може да се получи само повърхностна промяна без реална трансформация или дълбочинно разбиране за нуждите и предизвикателствата пред българските евангелски църкви. Необходимо е по-сериозно ангажиране с въпросите на социалната справедливост и диалог с по-широката общественост, вместо фокус върху вътрешни структури и формалности.
Изборът на пастир Благовест Николов за председател на Обединени евангелски църкви (ОЕЦ) е стратегически ход, който не само подчертава продължаващото развитие на евангелското движение в България, но и акцентира на необходимостта от укрепване на междудоминиционните отношения. Като наследник на исторически важна структура, ОЕЦ носи отговорността да представя единен глас пред държавата и обществото, което е особено значимо в контекста на съвременните социални и религиозни предизвикателства. Важно е да се отбележи, че пастир Николов предлага свежа перспектива за ръководство, като акцентира върху необходимостта от ротационен принцип в управлението, което би способствало за изграждане на лидери с по-широк поглед и задълбочени познания за разнообразието в евангелските общности. Както посочва документ от protestantstvo.com, „единството в разнообразието“ е ключово за бъдещето на религиозното сътрудничество в България. В допълнение, активната комуникация с институции като Народното събрание и президентската служба е жизненоважна за защита на свободата на вероизповеданията и утвърдяване на библейските ценности в обществото. С оглед на новите предизвикателства пред ОЕЦ, споделената визия между членовете му ще бъде основополагающа за успешното преодоляване на бъдещите трудности.