МАМОНСКИЯТ АСПЕКТ НА ДЕСЯТЪКА

Д-р Вениамин Пеев

Когато една Църква или Деноминация започва да се срива духовно, защото вътрешно е гнила, тя поставя главния акцент върху парите. Това е доказано неведнъж в историята на Христовата Църква. Това забелязваме и днес да се случва в България. Духът и Мамон са две радикално различни противоположности. Затова и Христос е предупредил Своята Църква: “Не може да слугувате на Бога и на Мамон” (Мат. 6:24; Лук. 16:13).

Има запазен един показателен случай за пълното разминаване между робуването на Мамон и служенето на Христос, който се е превърнал почти в притча. Папата поканил прочутия с духовността си Тома Кемпийски (1379-1471) в Рим и започнал да се хвали с импозантните си църковни постройки, обсипани със злато и сребро. Епископи, архиепископи и кардинали живеели в разкошни дворци и се возели в комфортни карети. Гордо, като истински лоялен пълномощник на Мамон, папата изрекъл знаменателните думи към обреклия се на скромност аскет: “Свети отче, погледни! Навсякъде Църквата се отличава със своите богатства. Вече не можем да кажем като св. Петър: “Сребро и злато аз нямам…” “Право казваш, твое светейшество – съгласил се бедничкият Тома, – но ми се струва, че не можем да кажем и това: “Но каквото имам, това ти давам: в името на Исуса Христа Назарянина – стани и ходи…”

Тази притча днес има, за съжаление, твърде реални измерения в българската църковна действителност. Вижте разкоша, в който живеят някои от днешните “височайши” пастори – онези, които се изживяват като лидери на своите деноминации. Вижте скъпите западни коли и джипове, които карат. Вижте “финансовата политика”, която налагат на своите подведомствени. Преди две години един пастор от Южна България, който примираше да стане председател на своята деноминация, разпрати десетки имейли (един, от които стигна и до мен), в които се хвалеше колко голям бизнесмен бил. Участвал в повече от десетина търговски дружества и имал авоари над два милиона! В състояние на всеобща финансова криза, която е засегнала огромното мнозинство редови вярващи, подобна хвалба бе още по-мамонска от мамонската хвалба на горепосочения папа. С цялата си безочливост този южно-български пастор приканваше останалите пастори и редови вярващи да му гласуват доверие и онези, които го избраха за член на своето ръководство (без мен обаче!), сега се сблъскват с абсолютизирането на мамонския проблем.

Във “финансовата политика” на СЕПЦ Църквата не е определяна като “Църква” в смисъл на духовен организъм, а като … “предприятие”. А това означава, че тя е снета от “Канарата”, върху Която Христос е изградил Своята Църква (Мат. 16:18), и е поставена върху зъбера на капитала. Една такава “финансова политика” прави онова, което би трябвало да бъде “Църква”, да придобие вида на някакъв картел. Маркс бе казал преди около век и половина, че Капиталът не се интересува от това, че хората първо трябва да ядат и пият, да се обличат и да имат жилище преди да се занимават с политика, наука, изкуство и религия. Оказва се, че днешното ръководство на СЕПЦ също не се интересува от проблема за задоволяване на елементарните човешки потребности, защото то се е превърнало в един капиталистически корпоративен орган за явно грабителство. Преди да креснат онези, които днес наричат всяка справедлива критика – “лъжа”, нека посоча поредната щампа на това капиталистическо скудоумие – задължаването на всички пастори да подписват декларация за задължително удържан десятък в счетоводството на СЕПЦ. Подобно задължение няма нито библейски, нито правен аргумент!

В Свещените Писания – не в кодексите на Форд, Гейтс или някой картел – няма никъде задължителност при всички обстоятелства за облагане с 10 % от трудовото възнаграждение. Старозаветната система на десятъка, която е регламентирана в Числа 18:26-32, касае най-напред издръжката на левити и свещенослужители. Това е разбираемо за онази епоха с тежък апарат от ежедневно свещенодействащи. Но там има разпоредби не само за служителите в храма. Във Второзаконие 14:29-30 се посочва, че през три години десятъкът на евреите е предназначен за вдовици, сираци и чужденци, които нямат свой доход. Напълно разбираемо е, че в днешно време, когато има държавни институции, които поемат грижата за нуждаещите се, нито една Църква не е задължена да се занимава със социална дейност. Да не говорим за това, че има специални християнски благотворителни организации, които биха могли да подпомагат държавата в тази посока. В Стария Завет има редица случаи, когато “десятък” се дава доброволно и то – като знак на благодарност към Бога, а не като принуда. Авраам пръв даде десятък в чест на победата си на царя-първосвещеник Мелхиседек, което е бил обичайният израз на признателност в онази епоха (Бит. 14:20). Дори един от най-драстичните примери в Малахия 3:8-10, който твърде неправилно се тълкува от някои пастори като “задължителна разпоредба за всички времена”, има конкретен, а не абсолютен повод. Пророческият апел: “Донесете всички десятъци в хранилището, за да има храна в дома Ми” има отношение към градивната политика на Неемия (V в. пр. Хр.) за възстановяване на Йерусалим и храма след Вавилонския плен и в никакъв случай не може да се абсолютизира. Новият Завет не възстановява системата на десятъка в зараждащата се Църква, а представя нови, но не задължаващи начини за набиране на средства. Самият Христос подчертава, че старозаветната задължителност е осъдителна (Мат. 23:23; Лук. 11:42), защото материалните пожертвувания за Бога и Неговото дело трябва да произтичат от вътрешно благоразположение. Особено показателен е негативният пример на фарисея, който се хвали с редовно даване на десятък, но Христос не ни го сочи като образец за подражание (Лук. 18:12).

Системата със “задължителните декларации”, която ръководството на СЕПЦ, се опитва да наложи на своите служители, е типично фарисейска. Тя свидетелства за  пълно отсъствие на Духа в мисленето на нейните творци. Когато материалният интерес измести духовността, това е свидетелство за мамонско, за картелно мислене. Християнството се отличава от всеки вид идеология по вътрешната свобода на мислите, избора, действията. Когато принудата се натрапва отвън, дори да носи пасторски костюм или папска тиара, на нея свободният духом християнин трябва да се противопостави категорично. За папския пратеник през ХVІ век Тецел “дрънкането на парите” е издавало особено приятен звук, но Лутер му се противопоставя категорично: “нещастните люде вярват, че ако купят индулгенции, ще им бъде гарантирано спасение”. Днес нещастните създатели на “декларациите за задължителния десятък” напразно се надяват, че ще спасят СЕПЦ от духовното му сгромолясване, като дерат по десет кожи от своите подведомствени. О, каква пагубна заблуда! Това, което Христос иска, е не “десятък от гьозума, копъра и кимиона”, а ето какво: “Слепи фарисеино! Очисти първо вътрешността на чашата и блюдото, за да бъде и външността чиста” (Мат. 23:26).

Приложения:

64 comments for “МАМОНСКИЯТ АСПЕКТ НА ДЕСЯТЪКА

  1. На мен ми е омръзнало да чета изявления от рода“еди кой си,но няма да му споменаваме името,защото всички го знаят“.Кой е този „пастор от Южна България“?Като имате смелост да пишете такава статия-пишете я докрай!Както казва Библията-Изобличавай пред всички,да имат страх и другите!Цяла страница писане,та дано този пастор да я прочете,та дано се покае-тоя стил е втръснал на всички!Като претендирате да сте по-правия,действайте според Правотата на Словото-смело,ясно и точно!Иначе-всички недомлъвки са приоритет на дявола!В Южна България има много градове и много пастори-така де факто вие очерняте всички!Ако ли пък нямате смелост да посочите ясно и точно този пастор-то напразно сте се пънали да пишете тази статия!

  2. Поздравявам Д-р Вениамин Пеев за тази смела реформаторска публикация.
    Крайно време е маската на СЕПЦ(ББЦ, ОБЦ и т.н.) да бъде свалена и всички да видят, какво стои зад „благочестието“ на нейните водачи!

    Нека стане ясно за всички, на кого служи СЕПЦ(ББЦ,ОБЦ и т.н.)!

    Д-р Пеев,публикувайте мейла на този пастор от Южна България (без да споменавате неговото име, а само името на неговата деноминация), ако това е възможно.

    Нека читателите да се уверят, че има пастори-милионери в България!

  3. Както обикновено се случва, първият коментар в Пастир.орг е най-яростен и най-плитък. И разбира се, анонимен.

    Г-н/г-жата показва характерното за някои люде (не всички!) ДЕФЕКТНО МИСЛЕНЕ. Вместо да коментира темата за „наложения насила десятък“, авторът/авторката се впуска в обобщения за „всички пастори“. Щом в статията е посочен ЕДИН,това значи ЕДИН. Ако пък авторът/авторката се смята за този ЕДИН, значи имаме налице – „гузен негонен бяга“. Странно, как един анонимник иска да научава имената на всички? И странно, защо не пита за името на папата, на когото също не давам името, а пита за името на пастора?…

    Моят отговор е следният: защото коментаторът/коментаторката гледа на сериозните неща папагалски. Ние търсим отговор на въпроса: ИМА ЛИ БИБЛЕЙСКИ И ПРАВНИ ОСНОВАНИЯ ЗА ПОДПИСВАНЕ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ДЕСЯТЪК?

    На когото му е „втръснало“ и няма отговор на този въпрос, нека си отвори Библията и я прочете от кора до кора! Няма защо да се „пъне“, като пише глупави коментари.

    д-р Вениамин Пеев

  4. Г-н Пеев,кой сте вие и на какъв се изживявате,та да излизате от името на всички,че ние всички търсим еди какво си?Гладна кокошка-просо сънува-има една поговорка.Ако не се интересувате толкова за десятъка и парите,защо точно тях търсите?Вие някакъв специалист по мозъци ли сте,та веднага бързо да поставяте диагноза-„дефектно мислене“.Естествено-такава диагноза може да се роди само във вашата глава и в ничия друга!Вие на някакъв национален обединител ли се изживявате?На мен лично не ми пука въобще дали някаква църква или деноминация е наложила нещо.Но доколкото съм чел и познавам Библията/без да претендирам,че съм пастор и т.н./ то в Словото ясно пише-като е съгрешил брат ти-така и така,ако не ет послуша-така и така и т.н.Аз друг пасаж от Библията на тема-„грешка на брата“ не познавам!Вие като по-духовен от мен сигурно сте чели ,че някъде в Библията пише-като ти хрумне някой тема-изживей се на национален автор на теми,търси там отговор на някой въпрос,пиши в стил“думам ти дъще-сещай се снахо“.След като сте написал статията от ваше име,как така изведнъж станахте-„НИЕ“? Кои сте тези“Ние“ и кои сме“вие“?Тъпо е да пишете,че не споменавате името на Папата,а пък -някой се засягъл от това,че намесвате пастор от южна България.Ами -вие претендирате да сте евангелски пастор,а в същото време решавате анонимно по стар комуниситчески обичай да нападате някой пастор от Южна България,който видите ли-трябва да го знаем кой е.Да,ама аз например хал хабер си нямам понятие кого визирате.И затова-като сте толкова смел,като сте отделил време да изследвате и пишете там по някаква тема,която според вас е от изключително важно значение,то тогава бъдете на първо място-МЪЖ и на второ-християнин.Мъж-постъпете мъжки и назовете ясно и точно нещата.Християнин-постъпете според Библията,която учи кого и как да изобличаваме!Само че-има и още нещо-Бог уполномощил ли ви е за това?ог дал ли ви е право да говорите от името на“всички“?Имате ли такава духовна позиция,че да имате право да изобличите някого,когото и да е? Аз ще ви кажа само едно-без д апретендирам пак да кажа,
    е съч пастор и по духовен от вас-ако вършите Божията воля,въобще няма да ви идва наум да се занимавате и да занимавате и нас с рпазни статии и писаници.А Божията воля е…?Вие сигурно ще я изследвате и намерите…

  5. Статията на д-р Вениамин Пеев е изключително добре написана! Искам само да добавя в негова подкрепа (и за да затворя устaтa на анонимниците), че същата тема за десятъка е разгледана по подобен начин в Библията” Пълноценен живот в Святия Дух”. Тази библия е предвидена да бъде помагало на служителите, одобрена е от ОЕЦ, коментарите са изработени съобразно петдесятната доктрина, а Виктор Вирчев е един от богословските редактори! Така че, който се интересува, може да прочете статията „Десятък и дарения” на страница 1660! И изобщо четете Библията!

  6. Поздравявам д-р Пеев за смелостта му да дискутира открито болните въпроси, фалша и лицемерието на водачите на една рухваща организация като СЕПЦ. Нейните пастири правят всичко потайно, криейки се от хората, на които служат, защото не обичат да отговарят на неудобните въпроси. Пълна тишина в църквите за пастирите-агенти и доносниците. Били се покаяли! Брей! Къде, кога, как? Това е много тъжно!
    А сега за пастирите-милионери. Аз, обикновената християнка от една ЕПЦ, познавам поне десетина такива чичко-паричковци, не само с пари, а с мнооого пари? Интересно обаче защо първият коментатор не го вълнуват сериозните проблеми и дали ще се подпише той под една декларация за даване на 10 процента от приходите си? Май някои хора се появяват само, за да видим, че ги има, но нямат куража да излязат с истинското си име и да кажат нещо полезно и смислено.

  7. Драги анонимни rumivan13

    Библията учи, че първо сме Християни и чак тогава мъже жени и деца. Оправете си богословието преди да пишете откровени глупости. И не е г-н а доктор Пеев за вас. Когато пораснете и защитите докторат, тогава чак имате право да принизявате.

    Относно пастора от Южна България, всички участници в дискусията знаем, че това е Божидар Симеонов – всички, освен вас разбира се, който си мислите, че е друг пастор от Южна България, защото те наистина са мнозина, дори легион.

    Ако си бяхте направили труда да потърсите по търсачките, блогът му излиза под номер едно. Но затова се иска малко мозък нали? Който вие очевидно сте оставили на съхранение в някой ВУЗ а защо не и ВЕБИ. Имено за такива апостолът е казал: когато бях дете, по детински говорих…

  8. Препратката на бр. Страхил Иванов към статията в „Библията: пълноценен живот в Святия Дух“, която е официалното библейско издание за вярващите на СЕПЦ, е изключително удачно!
    Ще си позволя да цитирам мнението по въпроса за даренията на един от пионерите на петдесятното движение – п-р Доналд Джи: „Даването в Ранната Църква е било еднакво признато служение като поучението или целението и е изисквало еднакво изпълване със силата и благодатта на Духа“ (The Ministry Gifts of Christ, p. 52). П-р Джи е признат за авторитет не само на Божите Асамблеи в САЩ, но винаги е бил сочен като авторитет от основателите на петдесятното движение у нас. Той сочи като пример в това отношение ранната апостолска Църква. Никъде в неговото изследване не става дума за ПРИНУДА ОТВЪН И ПОДПИСВАНЕ НА ДЕКЛАРАЦИИ! Даването за Бога не е нито за Църквата, нито за пастора, а само за Бога и то като „изпълване със силата и благодатта на Духа“.
    Бих поставил един реторичен въпрос: има ли радост там, където НАСИЛА ти бъркат в джоба?

  9. д-р Пеев, поздравявам ви за този текст !!!

    Освен, че с две ръце се подписвам, под всяка ваша дума, като коментар бих добавил още нещо. Това е проблем на днешното християнско мислене, което „бавно“, но последователно се опитва да забрави, че Бога не е средство, а цел. Отдавна ми прави впечатление, че във всички църкви без изключение влизат хора, които търсят не толкова Бога, колкото решаване на някакви частни проблеми. В това съм се убедил със собствените си очи и уши. И практически и теоретически, Благата вест е подменена с бизнеса модела на интереса, никой не се интересува от духовното си състояние, а от това Църквата да расте, съответно и десятъка, така Бог от цел се превръща в средство, а думите на Христа : Даром получихте, даром давайте, те май са само за „наивници“ като нас…

    Поздрави и благословения !!!

  10. Благодаря Ви, колега Новак! Благодаря и на останалите участници във форма, които поеха основната нишка на дискусията! Ето – това сме НИЕ, макар и да не се познаваме, които сме обединени от Божия Дух на единомислието.
    Днес цял ден получавам насърчителни имейли за повдигнатата тема. Това е мощно свидетелство за мен, че в България НАС НИ ИМА – хората, които търсят Бога не облечен в съвременен костюм като шеф на западна банка и носещ под мишница папка с финансови планове и отчети. Такъв Бог няма! Има такъв Мамон!…
    НИЕ приемаме Бога на Библията, Бога на ранната Църква, Който не се променя и преквалифицира според щенията на този и онзи!
    Този факт укрепва надеждата и оптимизма ми за бъдещето на българския евангелизъм и в частност – на СЕПЦ!

  11. Хубава статия, но не я завършвате с отговор на проблема. И Вие ли ще бъдете като хилядите които стоят и гледат от страни и пишат статий без да направите нищо“….

  12. Библията ни учи, че сме блажени, когато даваме на Бога: „По-блажено е да дава човек, отколкото да приема“ (Деяния 20:35). Даването на Бога е отговорност, призвание и привилегия за всеки християнин. В Стария Завет даването е било по закон, но в Новия Завет – е по благодат, което предполага повече от 10%. Не е библейско десятъкът да бъде третиран като данък.

  13. Др. Пеев, моите поздравления за статията. Искрено бих желал тя да послужи за коректив на всички искрени християни в България и да даде тласък за духовното ни развитие в посока на ‘здравото учение’, а не към ‘човешките предания’. Факт е, че такива предания са насадени в умовете на различни поколения български християни, като същите са умело манипулирани от църковните марионетки на светската политика. Което не е довело до нищо друго освен до поредното отдалечаване на църквата от истината. Затова и църквата ни е изгубила своя авторитет от Бога и истинската си роля в обществото ни. Няма и как да бъде друго при условие, че редица църковни лидери ‘пасат себе си’ вместо да пасат стадото. Мисля обаче, че едно такова разобличаване на духовната слепота в църквата, би трябвало да бъде последвано от подробни финансови ревизии на ‘про-мамонците’, извършени от независими експерти. В случая държа да бъда правилно разбран – не за да се разбере кой от лидерите колко има, а как го има. И да стане ясно как са били управлявани събираните ‘десятъци’ през годините. Защото е важно ‘настойникът да се намери верен’. Както е и необходимо всеки грях не само да бъде изобличен, но и да бъде премахнат от тялото Христово. Поздрави в Господа Христа!

  14. Здравей Вени, поздравявам те за това, което си написал.
    Много пъти сме го коментирали, но когато богослов от твоя ранг го напише, по се чете. 🙂
    Един от любимите ми стихове по тоя повод е:
    Второзаконие 14:26
    …и да дадеш парите за какво да е нещо, което пожелае душата ти, за говеда или за овци, или за вино, или за спиртни пития, или за какво да е нещо, което би пожелала душата ти; и там, пред Господа, твоя Бог, да ядеш и да се развеселиш, ти, домът ти!….
    Тоест, десятъкът е бил и за харчене от домочадията на даващите го!!!

  15. Приветствам статията и заставам с пълно съгласие на всичко написано в нея. Аз съм бивш военослужещ и бивш дякон от Карловската Петдесятна Църква. През 2004 година бях на мисия в Ирак без съгласието и удобрението на пастира ми. В продължение на 6 месеца не получих нито един Е-Майл за подкрепа и насърчение, но когато дойде времето да се прибера получих, и в него се питаше смятам ли да си дам десятъка.Това много ме нарани и накара да се интересувам за този десятък. Когато прочетох във Второзаконие 14/22-29 стих разбрах колко съм бил заблуден. Особено 26 стих казва да правя каквото желая и да участвам и аз и домът ми. Сега стигнах до заключението че добър Християнин е този който МИСЛИ и РАЗСЪЖДАВА.Не този който приема като овца всичко което и се даде от амвона. Мили братя и сестри Бог ако и да ни оприличава с агнетата няма нужда от Овце. Все пак сме по негово подобие.Благодаря ви д-р Пеев насърчихте ме че не съм единствен трезво мислещ. Тук срещнах още. Благодаря и на вас

  16. Моля д-р Пеев за разрешение да поместя статията му в личния си блог като обещавам да тя да си остане с Оригиналния си вид и Автор

  17. Благодаря на всички участници във форума, които изразиха своите полезни мнения и лични наблюдения за противобиблейското прилагане на системата на десятъка. Бр. Кичуков, няма никакви проблеми да качите статията във Вашия блог. Между другото, лично аз съм препратил този линк на някои от членовете на Ръководството на СЕПЦ – аз винаги съм бил открит в мненията и поведението си.

    Мислещите хора разбират отлично, че НИЕ не сме против десятъка като дълг пред Бога. НИЕ сме против „мамонския му аспект“, т. е. срещу НАСИЛСТВЕНОТО МУ СЪБИРАНЕ КАТО ДАНЪК. В Стария Завет действително е съществувала НАСИЛСТВЕНАТА ФОРМА на събиране на такъв данък, който е известен в богословието като „царски десятък“. Именно срещу неговата поява предупреждава прор. Самуил, защото това е било ЕЗИЧЕСКА практика: „(Царят) ще взема и десятъка от посевите ви и от лозята ви, и ще го дава на скопците си и на слугите си“ (І Цар. 8:15). Следователно „насилствената събираемост“ е присъща на държавната администрация и бирниците и в никакъв случай не се одобрява от Бога и Неговите служители от ранга на прор. Самуил.
    В петдесятната доктрина на Божите асамблеи също ЛИПСВАТ насилствените способи на събираемост. В статията за „Дарбите на служението“ (P. S. Brewster, ed., Pentecostal Doctrine, p. 101 f.), където е включена и дарбата „даване“, авторът сочи два новозаветни пасажа (Римл. 12:8, 13; ІІ Кор. 9:7). Особено показателен е вторият: „Всеки да дава, според както е решил в сърцето си, без да се скъпи и не по принуда; защото Бог обича онзи, който дава на драго сърце“ (ІІ Кор. 9:7). Би било кощунствено да коментирам този стих! Очевидно е, че администрацията на п-р Иван Врачев не е запозната с него!
    Тогава какво да кажем за опита да се наложат „задължителни декларации“, които са в явно противоречие с библейското и оригиналното петдесятно учение, възприето у нас?…

  18. Поздравления за предложението, което дава Слави Михайлов за ревизия на доходите на пастирите! Но дали вече банковите им сметки не са се преместили в чужбина? Това е много лесно, особено за онези с повечкото деца, които отдавна живеят вън от България. Те отдавна са предвидили, че един ден може да им се потърси сметка за „големите парични благословения“.
    За онези, които приемат името ми за псевдоним, искам да направя уточнението, че това е истинското ми име, но понеже живея в чужбина, използвам английския му еквивалент.
    Призовавам всеки един български християнин: Нека има повече мъже, които не се страхуват да говорят истината и да се борят тя да възтържествува, за да се очистят църквите и от доносниците, и от предателите, и от онези, които забогатяват от „служението си като пастири“! Дерзайте и вие сестри, защото пред Бога няма нито мъжки, нито женски пол!

  19. Д-р Пеев,молба и от наша страна:позволете ни да качим статията в bgblagovestie.com(надяваме се,че pastor.org няма да са против).
    С благодарност и благословения!

  20. Не разбирам защо толкова много хора се захласват от една толкова елементарна статия.Това просто показва на първо място едно-духовното състояние на много църкви и християни е доста ниско.Да не говорим,че четейки статията човек веднага би забелязъл 2 неща-първо-цялата статия е написан явно заради отмъщение към някой човек и за да изглежда някак си“духовно“ са вмъкнати разни там теории,поучения,пасажи,цитати и т.н.Второ-явно г-н Пеев е отрязан от това ръковство и той няма възможност да се облажи.Има и трето-явни неточности в статията-например-„пастора от Южна България“.Някакъв коментатор по-долу споменава,че г-н Пеев имал впредвид пастор Симеонов от Пловдив.Странно-автора така и не потвърждава смело това.Иначе-под Южна България може да се приемат градовете Сандански,Петрич,Благоевград,Кърджали,Смолян.Всеки ,който погледне картата на България ще види,че Пловдив е в централна България.Освен това-какъв е проблема някой християнин да е богат и милионер?За мен-никакъв.А такъв-който няма акъл да прави пари-или може да завижда или да се научи.Има много спортисти -християни ,които са милионери.Рикардо Кака например,или Майкъл Ченг,или п-р Джордж Форман,или Дейзънт Уоншигтоун/дано не съм объркал името на актьора/.Сещам се и за един световно известен проповедник-Норвъл Хейс,който също е милионер.Не ми е ясно-кой глупак е решил,че колкото си по-беден,толкова си по-свят?Да не говорим пък за Соломон,Давид е т.н.,а и това,че в днешно време най-богатите хора са си евреи-Рокфелер например.Така че-лични нападки под духовна форма,замаскирани като някаво изследване са чисто и просто-ГРЯХ!Да не говорим пък,че тук се приема директно едно към едно само мнението на един човек към друг,че онзи бил казал,че имал 2 милиона,че бил такъв и такъв.Ами-ако такива думи не са изричани? Или ако са споменавани,но във съвсем друг смисъл и контекст? И в края на краищата-тоя сайт-пастор.орг за това ли е създаден-да дава трибуна на някого,който да оплюва другиго?Цялата статия е доста плитка,отново да напомня, и не обхваща въобще всички пасажи,където се говори за десятък,дарение и т.н.Дори има пасаж в Библията,където се говори за 3 вида десятък-дано го откриете.Така че-според мен проблема в Църквата не е въобще това дали ще се дава или няма да се дава десятък.Проблема е -Иди и ти прави това!Идете и научете всички народи..И като стана дума ца католици-много добре би било евангелските пастори да вземат пример от една католичка-Майка Тереза.Ако всички църкви и пастори правеха това,която тази жена е правила-никой няма да има време да пише безсмислени статии.Пък ако ще и да е завърши пет богословски института!И какво от това,че имаш пред името си две букви-д и р ?Прегледал ли си сирачето и вдовицата,нахранил ли си бедните,полагал ли си ръка на болни и те да са се изцерявали,носил ли си евангелието там,където хората не знаят за Христос?Вие,които толкова сте захласнати от една елементарна статия-вие правили ли сте това?Като почнете да го правите-уверявам ви-въобще няма да имате време да се занимавате с глупости!

  21. Разбира се, бр. Маринов, имате пълното ми съгласие да направите това, но трябва да уредите „копирайта“ с Пастир.орг. Освен това, много моля при евентуална дискусия да не се позволява „вменяване“ на автора идеята, че той „отрича“ необходимостта от десятък. Отношението ми този въпрос е изразено ясно както в статията, така и в допълнителните коментари. Аз възразявам срещу НАСИЛСТВЕНОТО СЪБИРАНЕ НА ДЕСЯТЪКА като мамонска и непетдесятна инициатива. Знам, че Вие ще се съобразите с това, защото сме дискутирали ползотворно с Вас и други проблеми във форумите.
    Поздрав в Христово име!

  22. Интересен коментар от Линчето, което спокойно можем да наречем „неграмотното Линче”. Което в началото на едно изречение нарича глупак човека който мислил бедността за достойнство, а в края на същото изречение го сравнява с майка Тереза (която приема обет за бедност на тринадесет годишна възраст).

    Аз пък би казала, че проблемът на българския евангелизъм не са нито пасторите, нито богословите, а ей такива прости, селски характери (де на кажа трътки), явно от Пиринска Македония, щом я смятат за Южна България, които че Библията не знаят е ясно, ама че и като са в грях, че ходят по кината поне не са прочели как се пише Дензел Уошингтън.

    Именно по тази проста причина, първите мисионери в България преди да евангелизират Банско, Миричлери и Ямбол (все в Южна България) са ги образовали. Преди да се реформира тази деноминация, ще се наложи първо да се преобразова. Иначе простоселския, сектантски манталитет ще я унищожи до дъно като през 1928 година.

  23. Здравейте! Реших и аз да се включа, и да изкажа своето скромно мнение. След като прочетох коментара на leana. Искам да кажа, че статията не е никак елементарна. Явно скъпа leana вие не познавате д-р Пеев затова изказвате такова мнение, че това което той пише е отмъщение към някого. Ако искаше да отмъщава, по-логично е да посочи името на човека.Според мен става въпрос за това да се сподели проблема, който убива Божието в църквата, и в християните. Относно богатите християни ще цитирам Лука 18:25 „Защото по-лесно е камила да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство.“. Няма да коментирам хората, които сте посочила до колко са християни.Ще спомена Ивайло Захариев(Мартин от сериала „Под прикритие“), който също се води християнин,но много добре изпълнява интимните сцени във филма.Права сте за това, че християнството е и грижа за сирачето и вдовицата.Апостолите са правили точно това, но едва ли са имали милиони в лични сметки. Вярата и освещаването в Бога се отразяват на богатия човек така както се отразиха на Закхея, а не в грижа за богатството и неговото донатрупване. Проблемът, който д-р Пеев поставя в статията си е истински. И вместо да се опитваме да „убиваме“ вестоносеца, по-добре е да потърсим решение.

  24. Как беше името на автора/авторката на толкова многото букви и препинателни знаци без никакъв смисъл? Май че „Леана“. Главата на „Леана“ е пълна с имена от всички сфери, с географски понятия, с чужди мнения и още кой знае какво – цял легион!…
    Проблемът, „Леана“, не е пасторът-милионер. Проблемът е, че точно такива като него съсипват в момента СЕПЦ, защото искат да превърнат останалите по-бедни, но сигурно и по-духовни служители в СЕПЦ в крепостни люде, които трябва да си плащат данъка, иначе …
    Хубав е примерът с майка Тереза, който давате, но и тук проявявате хаотичното си мислене – майка Тереза бе жертваща и даваща християнка, не грабеща институция. „Десятъкът“ на майка Тереза бе целият й живот на посвещение – 100 %, но тя го посвети на хората не защото папата я бе задължил, а защото й идеше отвътре, от сърцето!
    И приемете „Леана“, един даскалски съвет – преди да влезете в дискусия, си направете чернова и пишете по-кратко. В многото думи такива като Вас се оплитат неспасяемо! Моля Ви, не ни мъчете повече, защото няма къде да пишем слаби оценки.

    Д-р Вениамин Пеев

  25. Здравейте, съгласен съм че тези християни които плащат десятък, но не водят угоден на Бога живот това нищо не ги ползва.Моето уважение към д-р Вениамин Пеев, но не може една наредба да се възстановява след като не е отменяна. Никъде в Новият Завет не намерих текст който да отменя плащането на десятъка.
    Исус казва:
    „Отдавайте цезаревото на цезаря и Божието на Бога“
    Марк 12:17;

  26. Към Димитър:
    В този случай кое е кесарево и кое Божие?

  27. След като прочитам всичките тези коментари, написани със злоба, мога да кажа само едно: скоро в България няма да има съживление, напротив, заради тези изяждания по между ни евангелската църква в България ще отслабне, Г-н Пеев, дано да сте се покаяли за обидите към всеки, изразил различно мнение от Вашето!

    Вълчанов

  28. Уважаеми д-р Пеев,

    Обяснете ми като на един прост и неграмотен човек ( каквито явно не са добре дошли в този възвишен форум, но все пак ще поема този риск) каква, моля Ви е точната цел, която очаквате да постигне тази статия?
    Понеже, единственото, което аз успявам да видя далеч не изглежда градивно. От последните 20’и нагоре коментара ставя ясно следното:
    – Вие разбунвате духовете на цялата общност по тема, чието решение не зависи от нас. Доколкото разбирам в СЕПЦ не важи принципа “ Глас народен – глас Божий“?! Тогава кажете ми, моля, защо трябва публично да се развява мръсното бельо по начин, който би съблазнил мнозина да оплюят всичи пастори? Или не Ви е грижа какво би си казал някой не християнин за нашите велики морални ценности, ако попадне на тази статия, която вече отдавна е минала рамките на този форум и се развява в интернет пространствово?
    – Очевидно в българските християнски среди още живее образа на Бай Ганьо, щото “ Всички са маскари“ ( ама без нас, нали!)
    – Без да претендирам за докторски познания, от написаната статия излиза, че, видите ли, пасторът от Южна България е големият лош чичко, който иска да накара СЕПЦ да приеме този закон. Интересно ми е дали архивите на таси организация пазят такова сведение и ако не, то защо не заклеймите онзи, който е предложил това?
    – излиза, че Вас просто Ви дразни, че някой има повече успехи от Вас в материалната сфера.

    От всичко казаномдо тук, аз не коментирам същността на статията, а само си задавам логични въпроси по повод Вашето поведение и, извинете ме, злобна реакция, на всеки дръзнал да сподели различно мнение.

    Но все пак, аз съм простичък човек, нямам научни звания и титли, но си мисля какво ли щеше да стане, ако всеки от горе пишещите ( пък и аз, щото си загубих часове с този, извинете ме духовен бълвоч) да се погрижи духовно за някого и да сподели Евангелието, всместо да кисне по форуми и да списва “ евангелски“ блогове.

    Та, както е казал писателят „Боже, колко мъка има по този свят, Боже!“

  29. До прост човек
    Д-р Пеев посочва един много съществен проблем.Статията е много актуална!Всички тук,които „много са загрижени“ за имиджа на СЕПЦ-защо не проявят същата „загриженост“ към вдовиците и сираците?Към тези възрасни и немощни(братя и сестри),които дестки години са давали „десятъци“ със РАДОСТНО сърце?И същите тези братя и сестри, в момента не могат да си позволят лукса за парно или лекарства!?Да се изискват такива, самооблагащи декларации от служители си е откровено изнудване.На фона на икономическата стагнация,да се проповядва( задължителен) десятък и произтичещите наказания от „неучастие“ е рекетиране!Новият Завет ни учи,за ДОБРОВОЛНИ ДАРЕНИЯ.Всеки може да участва,с каквото Бог го е благословил.Чудно,защо Божиите благословения трябва непременно да бъдат в монитарни измерения!?
    А,затова че“всички са маскари“-може да твърди само Алеко(във времето в което е живял).В наше време и то в евангелските общества,не може да съществуват „маскари“.Още по-вече служители,ако и да имат Бай Ганьовско излъчване.
    Всеки,който е чел Битие знае,че Бог създал света за шест дни, а на седмият си починал…Пасторът от Южна България със сигурност също е запознат с тази част на Писанията.Остава въпросът,защо магазини от неговото ведомство(фондации,дружества или църква)работят седем дни?
    И още нещо Прост човек,когато някой обърне внимание на недъзите във дадено общество-какъв е Библейският Принцип?Ако д-р Пеев говори за следствието от недъзите-обществото трябва да премахне причините.В противен случай…“грехът като се развие,поражда смърт!“

  30. Нямах намерение да пиша пак по тази тема, но тук има нещо гнило !
    Има 3-4 коментара, които просто се набиват на очи с явната си(може би умишлена) неграмотност!
    Общото в тези коментари е, че НИКЪДЕ в тях няма макар и минимален опит за богословско опровержение на статията на д-р Пеев.
    Има само лични нападки срещу автора на статията -обвинения в злоба, кариеризъм, сребролюбие и т.н., като всичко това се повтаря многократно, та дано принципът на Гьобелс за лъжата да проработи! А дано , ама надали( за да ме разберат хората, които обичат поговорки и простички думички )!
    Цели се умишлено принизаване на темата и израждане то и в „махленска свада”.
    Тъй като знам със сигурност, че в ръководството на СЕПЦ тази статия се коментира усилено, искам да отправя апел към братята от ръководството на СЕПЦ, да изразят личното си становище, а не да използват подставени лица! Унизително е за вас, братя!

    Ваш в Христа !
    Страхил Иванов

  31. Здравейте,

    Много пъти не съм бил съгласен с Вениамин Пеев, но това писмо е точно в целта и му прави чест, че не замълчава. Не знам докъде ще стигне всичко това, но съм сигурен, че не трябва да се мълчи. Моите жалки опити да алармирам за заплахата останаха нечути, дано Вениамин Пеев бъде чут.
    На всички коментиращи ще кажа да не бързат със заключенията, защото нямат достатъчно информация и оттук не могат да правят правилни заключения. Написаното в писмото не са празни приказки, а анализ на реални факти, лица и събития. Ако искате се молете, ако искате пишете, но не се оставяйте да ви заблуждават толкова лесно. Един ден Бог ще търси отговорност от всеки от нас за нещата, за които сме си затворили очите.
    Поздрави на всички.

  32. Уважаеми „прост човек“, колкото и ЪПСУРДНО да изглежда това обръщение! Вие не сте „прост“, Вие сте обикновен анонимник – с всички характеристики на анонимниците!
    Да Ви кажа нещо за „злобата“, която вменявате на останалите действително интелигентни, открити и почтени хора, към които се включвам и аз. Нито един от мислещите коментатори, които изразиха МНЕНИЯТА СИ СЪС СОБСТВЕНИТЕ СИ ИМЕНА, не е „злобен“. Критиката не е злоба – така я квалифицира само самовлюбеният сектант, който стои пред огледалото на късогледото си самодоволство (ако това е сложничко за проумяване, питайте, ще Ви поясня по-нататък). Цялата 23-та глава на Евангелието според Матей, която представлява сурова критика срещу самовлюбените, себеправедните и властимащи фарисеи по времето на Христа, също е била квалифицирана от тях като „злоба“. Не случайно статията ми за „Мамонския аспект на десятъка“ завършва със стих от тази глава. В Талмуда обаче има действително доста злобнички изказвания – досущ като Вашите! – по адрес на Христос, но без конкретен отговор на критиката. Това е типично за настъпените по мазола фарисеи.
    Ще Ви призная, че с Вашите нелюбвеобилни приказчици правите много лош ПиАр на Ръководството на СЕПЦ. До ден-днешен никой, а още по-малко Вие, не е отговорил на главния въпрос в тази дискусия: НА КАКВА БИБЛЕЙСКА И ПРАВНА БАЗА ПОЧИВА РЕШЕНИЕТО ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ДЕКЛАРАЦИИ? Ако нашата дискусия не Ви харесва, г-н „Не-прост човек“, просто не я следете, а идете да си попълните декларацията за задължителните 10 %. След това пак се върнете пред „огледалото“.

    Д-р Вениамин Пеев

  33. Разгледах остро разкритикуваният документ, наречен „Счетоводна политика“. Следвайки логиката на коментатора излиза, че закона за счетоводството, националниите счетоводни стандарти и други регламентиращи реда за отчитане на финанси и материални активи са мамонски документи. Това звучи като призив да не се отчитат приходи и разходи защото отчитането е мамонщина.
    Браво на талантливия и прозорлив автор, призоваващ нищо да не се отчита, а всичко да е в джоба.

  34. Скъпи братя и сестри
    Аз брата Вениамин не го познавам,ама ако е момчето на брат Тимотей Пеев който беше пастор в Перник значи има добра закваска..В Перник бях войник. Сега гледам нещо се карате на брата за някакви пари.Бива ли така. Спорите с него ама не видях ни един стих от словото. Не е добре така аз знам че ако някой брат греши му се казва веднъж, пос;е с свидетели… та сигурно знаете по добре от мене. Иначе на този прост човек горе да кажа Брате, Господ е избрал простите неща за да посрами мъдрите ,ама не е казал с наща простотия да срамим братята си.Хайде да дадем на по умните да говорят а ние простите да слушаме да се учим Имайте Божия мир!

  35. Г-н Пеев, защо държите да отпратите всички от тази дискусия?

    И не ми отговаряте на въпроса – какво целите да постигнете с тази статия? Не смятате ли за необходимо да ни обясните това?
    Аз ли „очерням“ със своите думи петдесятната общност?

    Що се отнася до „простите“ и „мъдрите“ – всички знаем как се взимат научните титли в България 😉

  36. Бр. Радо! Скачате в много големи обобщения, които логически са неиздържани – никой не определя финансовата коректност като „мамонска“. Това, дето го няма в богоугодната „финансова политика“ на Библията и петдесятната доктрина, наследена от Божите асамблеи, както вече съм цитирал по-горе, е ПОДПИСВАНЕТО НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ДЕКЛАРАЦИИ ОТ СЛУЖИТЕЛИТЕ. Именно това е „мамонският аспект“!

    Ще Ви кажа, че съм бил повече от 10 години пастир на ЕПЦ. Никога не съм проповядвал за „задължителен десятък“, макар да съм писал за него и преди 1989 г., но всеки един член от малко повече от 200-членната ни общност даваше „на драго сърце“ – според Новия Завет и „финансовата политика“ на тогавашния СЕПЦ. С приходната си част можехме да издържаме пастир, библейска работничка, касиер-счетоводител и чистачка. Не получавахме изпросени пари от Запад и не въртяхме бизнес! Имаше хора, които даваха само по 2 лв., но „от сърце“ – като за Господа. Затова парите бяха благословени от Господа! Винаги за Рождество и Великден сме раздавали парични помощи на най-нуждаещите се. Финансовата част на служението ми бе СЛЕДСТВИЕ, а не ПРИЧИНА, от която трябва да зависи Църквата. Именно размяната на местата на „причина“ и „следствие“ в настоящата „финансова политика“ на СЕПЦ е МАМОНСКИЯТ АСПЕКТ, който я разяжда отвътре! А също и заплашва СЕПЦ от сгромолясване…

  37. Здравейте, г-н Пеев!

    Не ми отговорихте на моя коментар. Също така искам да попитам къде са вашите плодове във вярата? Бих желал да ги видя.
    На въпросния пастор може да ги види всеки в неделя сутрин в 10:00часа. Надявам се да правите нещо за съживлението в България, а не обратното. Кажете поне с какво се занимавате в момента и какво сте направили!

    Вълчанов

  38. Г-н „Прост човек“, бях решил да не Ви наричам така, но Вие ме убедихте дори, че заслужавате корекция и замяна на съгласните „-ст“ със „-зд“. Вие направо „изхвърлихте“ всички най-високи научни степени в новата история на България… Добре е да разберете, че Вие не сте „всички, които знаят“, освен ако не се наричате в действителност Легион. Вече подозирам, че това е истинското Ви име!
    Въпросът Ви обаче „какво целя?“ е действително сериозен – поздравявам Ви за него. Много хора преди Вас вече разбраха отговора, но ще Ви отговоря специално и атрактивно!
    Аз търся ИСТИНАТА ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА СЕПЦ. Не обаче прикритата, маскираната и фалшива полу-истина, а ИСТИНАТА – такава, каквато е сега, дори да не е 100 % лъскава. Нека илюстрирам с един случай. Знам, че пасторите обичат илюстрации, които представят някакъв нереален образ на истината за „най-духовната“, „най-чистата“ и др. такива картини за себе си и своето служение. Аз ще Ви дам друга, реална и неестетична представа за днешната картина. Оливър Кромуел поискал от един портретист на своето време да нарисува портрета му „с цялата грубост на чертите, с пъпките и брадавицата, която имал“, иначе не само нямало да плати за портрета, ако бъде лустросан, но щял и да накаже художника. Убеден съм, че този „прост пример“ е разбираем и за един „проЗД човек“. Истината е такава, каквато е в действителност!
    Да кажа за „пъпките“ и „брадавиците“ на СЕПЦ днес: агентурно минало на членове на Ръководството, папо-цезаристки методи за събиране на „десятък“ и изпращане на люде като Вас да говорят глупости в интернет пространството.
    Апропо, аз не съм Ви отпращал! Нали в снощния си коментар бяхте казали, че „си губите времето“ тук? Вие дори не помните какво казвате в рамките на едно денонощие, а пък твърдите, че „знаете всичко“…

  39. на въпроса на Венци Спасов, поздрави,
    според мен в днешно време кесаревото са държавните данъци и такси които плащаме, напр. ДОО, ДДС за тези които са регистрирани по ЗДДС и др., а Божието е десятъка който плащаме в църквата

    и като си направим сметката на държавата даваме повече отколкото на Бога

  40. Напротив, г-н Пеев. вие определяте финансовата отечтност като мамонщина. Обяснете защо сте публикували документа „Счетоводна политика“. Какво доказва той в така формулираната по-горе теза. Ако някой си направи труда да го прочете ще види достъпно написани и ясни правила за прилагане на иначе доста сложните изисквания на закона. Написан е очевидно от професионалисти, които са наети за да го изготвят и за този труд вероизповеданието им е платило. Вие изтипосвате труда на тези хора и го правите достъпен за всеки, който може да се възползва от него, да го променя и продава представяйки го за свой. Чудя ви се на акъла, как така с лека ръка разпространявате чужд интелектуален продукт, създаден за употреба в рамките на някаква общност. сигурно сте много богат човек и можете да платите за щетите, които нанасяте.
    Освен това, манипулирате невежите, като избирателно извличате легални дефиниции и ги интерпретирате изкривено и неверно. Имам пред вид думата „предприятие“, това е събирателен термин от счетоводството, приложим към всяко образувание създадено с икономическа или идеална цел. „Счетоводна политика“ очевидно представлява инструкция за тези, които работят с финанси и са отговорни за тях. Няма за цел да наставлява духовно вярващите, а за цел как да направи счетоводството законосъобразно и финансите прозрачни.
    Не разбирам какво ви дразни, мисля че ви дразни самият СЕПЦ, но с какво не сте искрен да си кажете.

  41. Радо, вижда се че поразбирваш малко от икономика, а може и да стоиш зад документа който цитираш за публикацията. За който сме благодарни след като в него се говори не за нечии чужди пари, а за десятъците които ние обикновените вярващи даваме доброволно.

    Но не смяташ ли, че държавата не бива да се меси нито в деноминационната, нито във финансовата политика на църквата? Защото противното би означавало, че ти открито приемаш, подкрепяш и поощряваш политика на агентурно присъствие в църквата; в частност присъствието на данъчни и финансови агенти, които да контролират парите на църквата т.е. нашите пари! Или в още по-лошия случай, ти предлагаш държавата да контролира божиите пари?

    Смятам, че преди да се продължи открита дискусия с теб, ти си длъжен да се представиш с истинските си имена, позиция и в какви финансови взаимоотношения си с църквата. В противен случай, ще сме принудени да те причислим към финансовите данъчни агенти внедрени в църквата днес, защото поведението ти създава точно такова впечетление. Поздрави!

  42. Приветствам коментара на бр. Николай Георгиев, макар по-горе да бяха изказани още много смислени мнения (нямам предвид „прости“ и прочее графомани)! Бр. Радо, който също графоманства „на радо сърце“, изрече две нови лъжи: 1) че съм „публикувал“ предприятийната политика, защото не съм; 2) че съм се „дразнел“ от СЕПЦ, защото не се дразня. С такива момченца СЕПЦ я е докарал до тук…
    Ето я МАХЛЕНЩИНАТА, за която предупреждава бр. Страхил Иванов. Лош, много лош ПиАр за мамонщината на Ръководството на СЕПЦ!

  43. Георгиев, който и да си , а вероятно си някое алтер его на автора.
    Първо, живеем в демократична държава, ако не ти харесва изнеси се в Северна Корея. Кви агенти, кви шпиони плуват из мозъка ти. Не забравяй, че повечето от нас са тридесетгодишни и не се впечатляваме много от агенти. Помним мутрите, агентите си ги знаете вие.
    Второ, дай друга идея и друг начин за прозрачност на финансите и разпореждането с имущества. Или не ти изнася, а по-скоро под предлог че данъчните агенти на мамонската държава биха ровили, ти предпочиташ всичко да е в джоба на пастора. Зомбиранато паство отчет няма да иска и така, вся власт советом.
    Стриктното счетоводство, записването на всяка операция води до прозрачност, всичко останало е манипулация на масите с цел неосведомяването им.
    Пеев, зад всяка твоя дума лъха неудовлетвореност и желание за реванш. не те знам кой си, но питах приятели и казаха че си бил гОла вОда като пастор и хората не са те искали. Нямал си бил подход, човешко отношение и мярка. Ясно тогава защо е това графоманство против една деноминация. То е защото ако искаш да си принцпен би критикувал и другите деноминации, защото и те имат счетоводство и практикуват същите неща. Но явно не ти стиска и мажеш само по една, по тази където си се провалил.
    Загубих си много време с теб, не знам защо сайта търпи такова антиевангелско поведение.
    Засега адиос, ще намина пак насам да видя какво си сътворил.

  44. Браво докторе поздравявам Ви за статията! Истината си е истина и тя за мене, е че мамон управлява повечето църкви. За наше съжаление мамон оперира на повечето места и с маскиращ дух на заблуда, и трудно се разпознава от по наивните от нас, особено докато сме вътре в системата. Моето скромно мнение, е че парите било то „десятъци“ или дарение трябва да отиват при нуждите! Парите на християнските организации трябва да бъдат разпределяни от събранието, а не „еднолично“ от някой водач. Колко жалко, е че извадиш ли парите от тази система, тя ще рухне! Колко жалко, е че на хората е започнало да се гледа като на донори, а не като на живи камъни. В момента, в който ти излезеш от организацията и на вратата чака следващия – ти ставаш безинтересен и излишен. Аз мисля, че Бог започва да прави нещо ново, нови принципи, по които да функционира църквата – домашни събрания, кръгла маса, равнопоставеност, беседа, достъпност, прозрачност, братство и истински завет между хората, и м/у хората и Бог. В заключение бих искал да кажа, че където парите и човешкото първенство (власт, управление) са важни, Бог е изместен от центъра… Поздравявам д-р Пеев, за смелостта да клати една „продънена лодка“ – вижда се че пирамидалната структура не работи добре, за това и парите са толкова важни за нея.

  45. До прост човек:
    Пишеш: „не коментирам същността на статията“ – защо? Целта на цялата дискусия е точно тази: да се коментира написаното в тази статия. И щом не коментираш статията, просто дрънкаш всякакви неща, дето ти идват наум. Пълна безмислица!
    До Радо:
    Къде видя в статията на д-р Пеев призив да не се спазва финансова дисциплина? Аз четох многократно статията и ей, Богу, такова нещо никъде не видях! Сигурно си използвал неправилните очила, за да видиш такава покана за финансов хаос! Провери си очилата!
    И пак до Радо:
    Очевидно знаеш нещо за финансите на СЕПЦ и политиката й към парите. Но за съжаление не правиш разлика между финансова отчетност и десятък (дарение). В статията много ясно се подчертава, че даването, десятъка, дарението е ДОБРОВОЛНО!!!!!!! Затова не са нужни подписани декларации за 10% от доходите ти, а отворено сърце, за да дадеш на Бога онова, което имаш. Никъде в Библията не се споменава, че някой е подписвал декларация, за да даде десятък на Бога. Или във вашите „Библии“ има изискване за подписване на декларации?!
    Между другото, искам да вметна, че имам честта да познавам Вениамин Пеев и мога да кажа, че е достоен и стойностен човек. Ако в СЕПЦ имаше няколко човека като него, петдесятното движение можеше да има друг облик днес!
    И накрая до всички, които, ако наистина сте мъже, не използвайте толкова грозен тон и не показвайте злоба и омраза, та дори и да не споделяте мнението на автора на статията! Претендирате да сте християни, нали? Или греша?…
    И толкова ли големи страхливци сте, че нямате смелост да си напишете истинските имена? То затова и СЕПЦ е на този хал!

  46. Искам да Ви попитам – парите в църквата на кого са? На пастора лично, или на църквата като юридическо лице? И кои взима решенияа за харченео на тези пари? Духовния съвет или пастора на църквата?

  47. Радо(не те наричам брат, защото може да си жена и да се обидиш), за 30 годишен икономист си прекалено емоционален! Явно нещо някъде те е позаболяло? Нищо, ще ти мине! Все пак аз съм съгласен с теб за това, че трябва да има финансова отчетност,защото тя гарантира прозрачност във делата на фирмата(организацията).Та предполагам че с радост би се съгласил с предложението на брат Михайлов, да се направи една обстойна ревизия на финансовите дела на СЕПЦ, заедно със справка от Агенция „Митници“ какви „помощи“ са освобождавани и къде са заминали? Тъй като явно си вътрешен човек в ръководството на СЕПЦ, разчитаме твоите усилия за яснота, прозрачност и законност във финансите на съюза, да се увенчаят с успех! Ако имаш нужда от помощ,ще ти съдействаме!

    p.s.Вземи най-накрая да прочетеш статията на д-р Пеев, че се създава лошо впечатление от коментарите ти!

  48. На въпроса на А. Вълчанов „Kъде са плодовете на п-р Пеев?“

    Ние сме едни от неговите плодове, които живеем в различни градове,
    в България и в чужбина. Всички ние сме докосвани, насърчавани и
    изграждани от неговите проповеди. От дълги години общуваме с него
    и сме свидетели, че това което проповядва, това и живее.
    В него няма никакво лицемерие.

    До Радо

    Не знам кои са тези ваши приятели, които са ви информирали
    погрешно за служението на п-р Пеев. Той е един чудесен проповедник, честен, принципен и достатъчно смел да изрази
    своето мнение.
    Винаги е бил на разположение на паството си, на което е служил
    с много любов.

    Целта на тази дискусия обаче, не е да обсъждаме характера и способностите на една доказала се личност, а дали е библейско да се събират 10% чрез декларации.

    Ние сме против събирането на десятък по този небиблейски начин.

  49. Страхил Иванов, колкото и да опитваш да налучкваш факти относно скромната ми около тридесетгодишна личност, ще ти кажа само едно – „Студено“.
    Идеята на С. Михайлов е за независима проверка относно имущества на пастори, като не се конкретизира кои и от коя деноминация. Това предложение звучи справедливо, обект на проверка да бъдат пастори от всички деноминации, а не само от тази върху която се е фиксирал доктора.
    Колкото до одита, който предлагаш, това са действия, които се вършат по иницатива на одитиращия орган, а не по инициатива на проверяваният. Така че нито, ти, нито аз можем да накараме някого да проверява СЕПЦ. А за да се спази принципа на равнопоставеност, обаче, мисля че е редно обект на такава външна проверка да бъдат всички деноминации, наравно съ СЕПЦ. Добре е ръководствата им да знаят, че проверката е предизвикана по повод статия на Пеев. Така е правилно, всичко да е на масата.Да е ясен приносът на доктора към развитието на българския евангелизъм.
    Добре е да уточните позицията си и с преждепишещият Георгиев, който е против държавни фнансови агенти да ровят делата на църквите и счита това за небогоугодно действие.
    Виждам конфликт в опорните точки на апологетите на позициите на автора. Изяснете се де, поне за целите на дискусията.
    И последно, с така разработената и прилагана счетоводна политика, СЕПц не би следвало да се притеснява

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *