ИСТОРИЯТА НА ЕДНА ЦЪРКВА ВЪВ ВАРНА

„През 1886г. е построена Църковната сграда на ул.Драгоман 4, която е била една от забележителностите на града по това време. В началото на века Църквата бележи бързо развитие. Тук са били пастири: Трайко Константинов, Стефан Томов, Павел Мишков, Иван Сечанов, Стефан Скулев, Иван Стефанов.Тук е ръкоположен П-р Васил Зяпков – оставил дълбоки следи в развитието на българския евангелизъм. Варненската Църква най-силно е свързана с името на П-р Георги Сивриев, който 15 години е служил тук и е оставил трайна следа не само в живота на Църквата, но и в съзнанието на обществеността на града. Последният Пастир на Църквата беше П-р Васил Маринов. След неговата смърт П-р Гаро Алтунян от Шумен посещаваще малкото общество до затварянето на Църквата, а след това в домашни богослужения, които скоро били забранени.
През 1961 г. Църквата беше затворена, а цялото Църковно имущество – пейки, амвон, песнарки, бяха изхвърлени в лозята извън града. По късно сградата беше преустроена в Куклен театър. Започна трудно време за Варнеската Методистка Църква. Църковното общество се разпръсна. Малка група се черкуваше в Баптистката Църква. Мнозина считаха, че Методистка Църква няма да има никога. Някои крояха планове как могат да ползват в бъдеще Църковния салон в центъра на града.
С началото на демократичните промени малцината методисти заживяха с мисълта, че може отново да има Църква във Варна. Връщането на старата Църковна сграда беше трудно осъществима задача. Тя беше вградена в Кукления театър, малкия салон и жилището на клисаря бяха съборени. Трябваха големи инвестиции, а резултатът щеше да бъде незадоволителен. Затова ние подарихме нашата Църковна сграда на децата на града, срещу което получихме парцел за строеж на нова Църква в центъра на града до Общината. Методистката Църква във Варна беше възстановена на Рождество Христово – 25 декември 1990г.
Есента на 1994г. започна строежа. Новата Църква беше вече изградена с покрив, но някои сили не бяха доволни, че в центъра на Варна, на такова представително място, се изгражда Евангелска Църква. Това беше голямо изпитание за Църквата. След 4 годишно прекъсване строежът продължи и сградата се завърши. Освещаването беше септември 2002г. От тогава започна нов етап в развитието на църквата. Днес Методистката църква е важен културен и социален център във Варна. Провеждат се множество концерти. Залата се предоставя напълно безвъзмездно на млади музиканти, за концерти, музикални фестивали и други важни мероприятия в града. Работи социална кухня. Всеки ден се хранят 100 социално слаби и деца.“ От историята на църквата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *