След 10 отказа и в намален състав ЕСУТ е дал зелена светлина на проекта, каза Бранимир Балачев
Варненският депутат от ГЕРБ-СДС Бранимир Балачев обяви, че ще сезира редица институции за планирания строеж на небостъргач в центъра на морската столица. На пресконференция той и колегите му Станислав Иванов и Кристиан Ганчев обясниха, че повод е даденото преди седмица от Експертния съвет по устройство на територията /ЕСУТ/ съгласие за изработка на ПУП на 64-метрова сграда в района между две здравни заведения – МБАЛ „Св. Анна“ и АГ-болницата.
ЕСУТ е взел решението след 10 предишни отказа и в намален състав, без представители на Общинския съвет, посочи Балачев. Той припомни, че първоначалният план на инвеститорите бе да вдигнат 180-метров небостъргач и подчерта, че след разработването на ПУП не е проблем по съдебен ред височината да се увеличи. Последващ отказ за издаване на разрешение за строеж може също да се обжалва в съда.
Балачев допълни, че заради съмнения за законосъобразността на становището на ЕСУТ ще поиска писмена информация от Областната администрация, РДНСК, Службата по кадастър, РИОСВ и се учуди защо главният архитект на Варна няма становище за проекта. По думите на депутата не е представен транспортен план, въпреки че районът е много натоварен, а за становището на ЕСУТ не са информирани другите собственици на имоти в близост, въпреки че срокът за кметски подпис за промяна на ПУП е само 14 дни.
Същевременно продажбата на имоти „на зелено“ в бъдещата сграда върви с пълна пара, посочиха депутатите от ГЕРБ-СДС. Те обявиха, че ще следят развитието на казуса изкъсо и бяха категорични, че никой от тях не е срещу частната инициатива, но тя трябва да е съобразена с обществения интерес и състоянието на градската инфраструктура.
Коментарът относно предстоящия проект за небостъргач в централната част на Варна подчертава редица критични аспекти, свързани с прозрачността и законосъобразността на процедурите, следвани от Експертния съвет по устройство на територията (ЕСУТ). Като се има предвид, че решението за одобрение е взето след десет отказа и в намален състав, без присъствието на представители на Общинския съвет, можем да поставим под съмнение легитимността на подобно решение. Според информация от българските правни норми, „всяко решение, което е взето с нарушаване на установените правила за участие и консултации, може да бъде оспорено“. В допълнение към това е изключително тревожно, че отсъствието на становище от страна на главния архитект подсказва за систематичен проблем с управлението и планирането в градската среда. Подобна ситуация поставя под въпрос не само публичния интерес, но и качеството на градската инфраструктура в контекста на увеличаващото се натоварване върху транспортната мрежа. Идеята за строителство „на зелено“ при такава неяснота е крайно неотговорна и демонстрира явен конфликт между икономически интереси и общественото благо.
Коментарът на Бранимир Балачев относно проектите за строеж на небостъргач в централната част на Варна повдига множество сериозни въпроси, които засягат не само архитектурната етика, но и правната уредба на строителството в градската среда. Въпреки декларираната готовност на ЕСУТ да продължи с проекта, след десет отказа и с намален състав, без представителство от Общинския съвет, е необходимо да се постави под съмнение легитимността и прозрачността на взетото решение. Както е посочено в източници като dveri.bg, „успехът на всяка иновация зависи от социалната приемливост и устойчивост“. Следователно, без адекватна оценка на въздействието върху околната среда и неосигурен транспортен план, подобни инициативи рискуват да компрометират обществения интерес. Освен това е притеснително, че информация за становището на ЕСУТ не е предоставена на заинтересованите страни – собствениците на имоти в близост, което нарушава принципите за откритост и достъпност при обществените процедури. Съществува опасност от правни последици при евентуални обжалвания от страна на засегнатите граждани, което само по себе си подчертава необходимостта от задълбочено правно разглеждане преди продължаването с каквито и да било строителни дейности.