Наскоро приетите поправки в закона за предучилищното и училищното образование, целящи да борят джендър идеологията в училищата, съдържат интересен текст. В новия текст на закона се казва, че се забранява „Налагането на политически и/или религиозни доктрини;“ Възможно е текстът да бъде разтълкуван като забрана на вероучението на децата или вмешателство в свободното изповядване на вяра. В Конституцията на България е записано:
Чл. 13.
(1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.Неотменими права във всяка една ситуация- военна или др. извънредна ситуация
Против промените са гласували всички присъстващи депутати от парламентарните групи на ПП-ДБ и ДПС. Всички присъстващи(38) от групата на „Възраждане“ са подкрепили промените.
ИЗТОЧНИК: Възраждане забрани християнството в училище?
МОН обяви законови промени за забрана на политическата дейност в училищата
Министерството на образованието публикува проект за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява политическата и партийната дейност в училищата.
Преди дни служебният министър Николай Денков обяви, че над 1/3 от началниците на регионални управления по образование са били ангажирани с партийна дейност по време на предизборната кампания за вота през април.
При изпълнение на функциите си педагогическите специалисти трябва да са политически неутрални и не могат да налагат идеологически и политически убеждения, като изискването за политически неутралитет и забраната за политическа дейност важат и за началниците и служителите в регионалните управления на образованието, е записано в проекта за изменение и допълнение в Закона за предучилищното и училищното образование, публикуван за обществено обсъждане .
С тези промени системата на средното образование се деполитизира със закон, посочват от МОН. От ведомството изтъкват, че предложението за него е провокирано от множество случаи, при които служители от РУО в страната извършват политическа дейност и участват активно в партийни мероприятия по време на предизборни кампании за различните видове избори, включително и в качеството им на кандидати от името на партии и коалиции.
В системата , която следва да е неполитическа и надпартийна, са създадени видими зависимости от политическо и партийно естество, изтъкват от министерството, допълвайки, че подобни дейности могат да изместят професионалното и експертно начало при назначенията и управлението на образователната система и да доведат до недопустимо политическо влияние върху учителите и учениците, съобщава БНР.
Текстът на чл. 11, ал. 2, заради който е поставено такова бомбастично заглавие, също привлече моето внимание и ме накара да проуча кога е въведен и каква е целта му.
Оказа се, че текстът, който не допуска „налагането на политически и/или религиозни доктрини“ е взет от досега действащия закон и не е бил предложение на Възраждане.
Този текст не забранява изучаването на Религия или Вероучение, а е насочен срещу налагането на религиозни доктрини като ислямския джихад или салафизма, който го проповядва.
Цялата промяна в чл. 11, ал. 3, предложена от Възраждане, забранява ЛГБТ пропагандата в българските училища.
Аз не съм поддръжник на партия „Възраждане“, заради нейната пропутинска и антиизраелска позиция, но този законопроект срещу джендър пропагандата в българските училища изцяло съвпада с моите християнски убеждения.