3адължителен час по религия

МОН готви промени.

Ведомството предвижда промени в Закона за предучилищното и училищното образование, за да направи по-хибридни профили.

„По-широката основа е по-добрата парадигма за бъдещето. Една от най-важните цели е да освободим пространство – време на учителите и учениците. Можем да жертваме част от амбицията на профилираното образование, защото учебните планове на профилите са прекалено натоварени и трудни. Можем да изчистим учебните програми от фактология, защото имаме базови знания, които формират умения, но имаме и чиста фактология, която не е необходима в днешния свят. Тоест да имаме повече часове за затвърждаване на умения, дълбоко учене, упражнения, особено по математика и физика виждаме драматичен проблем. Повсеместно лоши са резултатите ни по математика и природни науки, затова са и такива резултатите по ПИЗА“, обобщи Вълчев.

Ще има и предложения за задължителен час по религия и добродетели.

„Това е начин и да обединим усилията си с вероизповеданията, с Българската православна църква най-вече – да направим децата добри хора. И в момента имаме СИП религия. Учителите казват, че при тях децата стават по-ученолюбиви, освен че намалява агресията. Ще бъде в задължителния учебен план с възможност за избор на програми. Ако детето или родителя не желае да избере с елементи на конфесионално образование ще има възможност да избере без такива елементи – тоест етика, философия, история на религиите. Но пак ще бъде час по възпитание в добро“, изтъкна министърът.

Относно въвеждането на оценка „дисциплина“ Вълчев заяви, че и в училище, и в обществото ни доминира усещането за липса на ред. По негови думи дисциплината е базова предпоставка за добро обучение.

„Учителите в момента се чувстват безпомощни заради неработещата санкционираща система. Аз лично подкрепям оценка „дисциплина“, това е една от темите, които обсъждаме, но заедно със системата от санкции. Все още съм въздържан да говоря конкретно, тъй като нямаме решение. Май или юни ще предложим тези промени на Народното събрание, ще бъдем готови още май. Това ще бъде темата, която ще поставим на обсъждаме този и следващия месец“, посочи той.

Вълчев изтъкна, че проблемът е, че понякога възпитаваме децата заради оценката, за това да имат, а не да бъдат. Нашата образователна система била доста срамежлива във възпитателната си функция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *